Do 5 let se má v Česku změnit 12 zásadních věcí. 3 z nich ovlivní každodenní život všech
Během pěti let se v České republice chystá dvanáct zásadních změn. Tři z nich dokonce změní každodenní život každého z nás. Jedná se o změny napříč oblastmi. Přečtěte si o nich více, abyste potom nebyli překvapení.
Odklon od uhlí
Česká republika se zavázala k odklonu od uhlí stejně jako řada dalších evropských států. Uhlí je využíváno jako zdroj energie, ale má mnoho nevýhod a negativních dopadů. Hlavním problémem je negativní dopad na klima, protože uhlí patří mezi fosilní paliva. Spalování uhlí zásadně přispívá ke změně klimatu.
Jak to poznáme my? Určitě jste si všimli, že v posledních letech dochází k extrémním výkyvům počasí. V létě zažíváme obrovská sucha a vedra, ale nevyhýbají se nám ani povodně. Uhlí je také drahým a nákladným zdrojem energie. Evropské země se pokouší o snížení emisí uhlíku a snaží se zvýšit využívání obnovitelnějších zdrojů energie. Spalování uhlí má také negativní vliv na lidské zdraví, což nejvíce pociťují lidé, kteří žijí v blízkosti uhelných elektráren. Od této změny si Česká republika, ale i ostatní státy slibují ochranu biodiverzity, jelikož uhelné doly dlouhodobě devastují krajinu.
Digitalizace státní správy
Zavádění digitalizace státní správy trvá v naší republice již mnoho let a Česko v ní bude nadále pokračovat. Slibuje si od toho především rychlejší komunikaci s úřady. Základním rozcestníkem je Portál občana, kterým se lidé dostanou do dalších portálů, které umožňují bezpečnou komunikaci se státem. To vše z pohodlí domova. Mezi další prvky digitalizace patří bankovní identita, datová schránka, online formuláře, který využíváme k daním, ePortál ČSSZ, webové portály zdravotních pojišťoven a v neposlední řadě eRecepty.
Výše minimální mzdy
Od ledna vzrostla výše minimální mzdy na 20 800 korun. Lze očekávat, že v následujících letech výše průměrné mzdy ještě poroste. Cílem této změny je dosáhnout celkové výše minimální mzdy až 47 procent a to do roku 2029.
Zkušební doba v zaměstnání
Byli jsme zvyklí, že zkušební doba trvala tři měsíce. Nyní však bude moci být delší. Pro řadové zaměstnance to mohou být čtyři měsíce, pro vedoucí pracovníky pak až osm měsíců. Ministerstvo práce uvedlo, že zvláště u odborných profesí byl dosavadní limit tří a šesti měsíců nedostatečný.
Ochrana obyvatelstva
Jistě jste zaznamenali, že cílem nejen vlády České republiky bude větší připravenost na mimořádné události. V poslední době jste si mohli také všimnout, že se Česká republika chystá nakoupit stíhačky F-35 za přibližně 100 miliard korun.
Zaměstnávání mladistvých od 14 let
Nově mohou brigádu získat ji mladiství od 14 let. Mladí lidé však musí práci vykonávat pouze během hlavních školních prázdnin. Pracovní doba přitom nesmí přesáhnout 35 hodin týdně. Tento pracovní poměr lze s mladistvým uzavřít na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Školství
Na základě Strategie vzdělávací politiky České republiky se chystají změny ve školství, které mají za cíl především transformaci obsahu a způsobu vzdělávání. Dalším cílem je snížení nerovností v přístupu ke vzdělávání.
Změny v důchodovém systému
Jak jsme se již několikrát dozvěděli z médií, populace v České republice stárne. Lidí ve starobním důchodu je čím dál tím více, a to především ve srovnáním s nově pracujícími lidmi. Nastavení valorizací zároveň nepočítala s vysokou inflací. Dlouhodobě byl tedy současný důchodový systém neudržitelný. Proto přichází důchodová reforma, která přináší řadu změn. Nově si tedy můžete vypočítat pomocí jednoduchých tabulek na internetu, v kolika letech vás čeká odchod do důchodu.
Green Deal
Slýcháme o něm často. Zelená dohoda ke které se Evropa zavazuje, je právní dokument, který nám doporučuje, jak bychom se měli chovat. Základní snahou je nastavit pravidla ve společnosti, která by předcházela znečišťování životního prostředí. Green Deal můžeme chápat jako jakousi transformaci ekonomiky Evropské unie, která se snaží o udržitelnou budoucnost. Cílem Zelené dohody pro Evropu je dosáhnout klimatické neutrality na úrovni Evropské unie, a to do roku 2050.
Infrastruktura
Republiku čekají obrovské investice do klíčové infrastruktury. Jednat se bude o dálnice a železnice, energetiku a bezpečnostní systémy. Náklady se mohou pohybovat kolem 1 300 miliard korun. Nevyhneme se tak zvyšování daní. Vláda představila 10 hlavním investičních projektů. Patří mezi ně dostavba dálniční sítě, vysokorychlostní železnice, nové jaderné bloky, modernizace energetických sítí a další investice do školství, zdravotnictví a sociální péče.
Spotřební daň
Z vládního konsolidačního balíčku vyplývá, že občanům opět vzroste spotřební daň z alkoholu, tabáku a jiných návykových látek. Můžeme očekávat, že se bude zvyšovat každým rokem. Minulý rok se zvýšila o deset procent, tento rok bude nárůst stejný a v roce 2026 se spotřební daň navýší o pět procent.
Elektromobily
V roce 2030 by v Česku mohlo jezdit až 523 tisíc elektromobilů. Počítá s tím studie zpracovaná pro provozovatele české přenosové soustavy a distribučních sítí. V současnosti jsou to zhruba tři tisíce plně elektrických vozidel. Pesimistický scénář počítá s minimálně 26 tisíci elektromobily na českých silnicích.