Je bezpečné nechat auto přes noc venku v zimě? Je důležité ochránit karoserii i podvozek vašeho vozu

Je bezpečné nechat auto přes noc venku v zimě? Je důležité ochránit karoserii i podvozek vašeho vozu

Foto: mulevich / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Přemýšlíte jak nejlépe ochranit svůj vůz během dlouhé zimní sezóny? Nástrah je celá řada, kterou si nemusíte zprvu ani uvědomit. Pojďme se společně podívat na to, na co si dát největší pozor a jak předejít škodám na voze a zbytečným výdajům za budoucí servis.

Obsah článku
  1. Garážování auta
  2. Autopotah
  3. Na co si dát pozor?
  4. Pneumatiky
  5. Baterie
  6. Kapaliny
  7. Nástřik

Garážování auta

Pokud máte možnost vašeho miláčka na čtyřech kolech uschovat do garáže, tak máte skoro vyhráno. V garáži bude zpravdila o něco vyšší teplota než je venku a zabráníte z části povětrnostním problémům. Bohužel ne každý má možnost zaparkovat auto pohodlně do garáže, většina z nás hlavně ve městech musí parkovat venku, jak tedy auto ochránit nejlépe?

Autopotah

Autopotah může být velmi účinný proti povětrnostním podmínkám. Účinně může ochránit váš vůz proti vlhkosti a větru.

Výhody

 Zpravidla nízká cena, zaručenně chrání. Nemusíte odškrabávat zamrzlé skla nebo čistit auto od sněhu.

Nevýhody

Autopotah má pochopitelně i nevýhodu a to zejména přidanou práci, kdy po každém zapárkování musíte auto zabalit to potahu, rovněž před výjezdem auto odbalit, sbalit podložku, která bude pravděpodobně mokrá a šipanvá a až následně můžete vyrazit. 

Na co si dát pozor?

Pneumatiky

Při nízkých teplotách dochází k poklesu tlaku v pneumatikách přibližně o 0,1 baru za každých 10°C. Pokud tedy klesne teplota až na -20°C tlak poklesne až o 0,4 baru než-li je běžné během jara-léta, tedy teplot v průměru kolem 20°C. 

Rovněž je důležité nezapomenout na správný moment na přezutí pneumatik a nenechat se zimou zaskočit.

Baterie

Nízké teploty mohou způsobit kondenzaci vodní páry uvnitř baterie, která může vést ke korozi baterie, tím se může baterie výrazně poškodit a zkráti svou životnost. Velký strašák je rovněz zamrzání baterie během velmi tuhých zim s teplotami pod 0°C. Pokud dojde na nejhroší pomohou vám startovací kabely, ty opět vrátí vaší baterii do provozu. Rovněž se nedoporučuje se snažit auto startovat, pokud tušíte, že může být vaše baterie zmrzlá. Pokuste se zvýšit teplotu baterie jiným způsobem a následně nastartovat.

Máte v autě startovací kabely? V zimě se vám mohou hodit
Máte v autě startovací kabely? V zimě se vám mohou hodit | Zdroj: kalinovsky / Depositphotos

Kapaliny

Zvažte výměnu oleje během zimního období a to zejména za oleje které se hodí do nižších teplot. Obecně bývá doporučován olej s viskozitou 5w40.

Nezapomeňty doplnit nemrznoucí směs, předejte tak například zamrznutí vody do ostřikovačů. Doporočuje se přilýt 20% nemrznoucí směsi.

Nástřik

Velmi důležité je ochránit auto a to nejen karoserii ale i podvozek vašeho vozu, jelikož díky vyšší vlhkosti, nižším teplotám a soli dostává pořádně zabrat. Vhod tak příjdou různé nástřiky, které si můžete aplikovat klidně sami. Nebo taky můžete využít služeb odborníků ať už autoservisů, pomoct vám mohou i specializované myčky, které provádějí tyto dodatečně služby.

Reklama
Reklama