Spíte v bakteriálním hnízdě. Tento materiál je ideální pro roztoče – Češi to ignorují
Roztoči jsou drobné mikroorganismy, které se živí odumřelými kusy kůže. Také proto se velmi často vyskytují v postelích, kde mohou působit jako nepříjemný alergen. Chcete-li se zbavit roztočů, je vhodné často měnit povlečení a také volit vhodné materiály.
V místech v domácnosti, kde se nachází prach, žijí také roztoči. Tyto mikroorganismy, které jsou pouhým okem neviditelné, žijí obvykle ve shlucích a usazují se v tkaninách, kde je pro ně příznivé prostředí. Pro život potřebují především vhodný prostor, proto si volí látky, které mají strukturu, jež vyhovuje jejich přirozenému prostředí. Nejčastěji na ně tak narazíme v posteli – v matraci či lůžkovinách, ale také v pohovce a čalouněném nábytku, a pak v kobercích nebo závěsech, ale také třeba v plyšových hračkách. Postel však pro ně představuje ideální prostředí, protože má dostatek vlhkosti, kterou potřebují k množení.
Jak poznáte, že máte v posteli roztoče
Přítomnost roztočů v posteli rozeznáte nepoznáte tak, že byste samotné živočichy viděli, protože jsou opravdu malincí. Některé druhy vás ovšem mohou kousnout, nebo způsobovat silnou alergii. Mnoho lidí si tuto alergii plete s pyly, které se začínají objevovat především na jaro. Pravdou ovšem je, že setrvalá alergická reakce poukazuje spíše na tento druh problému. Tuto reakci způsobují především toxické škodliviny v trusu roztočů, které dráždí sliznice a reakce se může postupně zhoršovat. Velmi nevhodná je přítomnost roztočů také pro astmatiky – dlouhodobé vystavení roztočům může astma vyvolávat.
Jak proti roztočům bojovat
Nejlepší obrana proti roztočům spočívá ve zhoršování podmínek, které jim vyhovují, tzn. v častém úklidu koberců a dalšího bytového textilu, ve kterém se mohou držet, a samozřejmě také ve výběru vhodných materiálů, ať už se jedná o podlahové krytiny, čalounění, nebo zmíněné matrace a lůžkoviny. Právě volba materiálu a frekvence praní lůžkovin či potahů na matrace může přítomnost roztočů, a tedy i riziko alergické reakce výrazným způsobem ovlivnit. Pro astmatiky a alergiky se tak doporučuje pořízení hypoalergenních tkanin. Následující video představuje nové materiály, které mají schopnost bránit roztočům v usazování v posteli.
Lůžkoviny, které roztoče přitahují
Chcete-li se zbavit roztočů prakticky nadobro, je vhodné pořídit si účinné úklidové prostředky, ideálně se zbavit koberců a zvolit takové lůžkoviny, které jsou přímo označeny jako hypoalergenní. Mnoho lidí právě aspekt materiálu lůžkovin ignoruje, jelikož mají pocit, že pravidelným pracím roztoče odstraní. Ty se ale ve správném prostředí velmi rychle množí, a je proto mnohem lepší spát v takových tkaninách, do kterých neproniknou. Jedním z problémů pak bývá také obal (potah) matrace, do kterého pronikají a v němž se pak drží, jelikož se neuklízí tak často. Ideální je v tomto případě řešení z pevně tkaného materiálu, které nepropustí prakticky žádné organismy. Nejhorší výsledky pak mívají materiály, které jsou netkané (ačkoliv třeba deklarují vysoký faktor ochrany proti roztočům), nebo volně tkané materiály.