Zdají se vám černobílé sny? Možná jste dětství příliš sledovali černobílou televizi

Zdají se vám černobílé sny? Možná jste dětství příliš sledovali černobílou televizi

Foto: Tverdohlib.com / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dalo by se říct, že se sny koketujeme již od početí. Vědci tvrdí, že dokonce už i plodu během vývoje v děloze se zdají sny. Asi se nedozvíme, jakou barvu mají sny v prenatálním období, ale vědcům se podařilo zjistit, že v dětství bylo podstatné, jakou televizi a fotografie jsme vídali. Zdá se vám to jako nesmysl? Vůbec ne, čtěte dál.

Obsah článku
  1. Bez barev
  2. Noční vize jako sledování starého filmu
  3. Mozek není (ne)omezený

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale náš mozek je během spánku téměř tak aktivní jako v bdělém stavu. Po celou noc také „vytváří“ sny, ale zdaleka nejvíce jich „vyprodukuje“ během spánkové fáze REM (rapid eye movements, česky rychlé pohyby očí), která se za noc vystřídá několikrát. V té době je naše tělo sice ochromeno, ale mozková aktivita je téměř stejná, jako když nespíme. V této fázi bývají sny mnohem živější, ale také často bizarní a plné emocí než v předchozích fázích, uvádí web Sleepcentrum.

Bez barev

Aať už jde o to, že přijdete do školy ve spodním prádle, nebo že vám vypadnou zuby, většina snů má jedno společné: jsou barevné. Neplatí to ale pro všechny snící. Cože?

Vědci před časem oznámili, že 12 % lidem ze studie se zdály sny pouze v odstínech černé a bílé. Někteří z nich tento fakt přisuzují skutečnosti, že tito lidé vyrůstali u černobílé televize. Tento fakt je ještě mnohem šílenější, když promyslíte, že v době, kdy byla černobílá televize rozšířenější, bylo toto číslo zhruba 25 %!

Studie z roku 2008 zjistila, že lidé mladší 25 let téměř nikdy nesnili černobíle, zatímco lidé starší 55 let, kteří v mládí neměli barevnou televizi, měli černobílé sny asi ve čtvrtině případů. 

Noční vize jako sledování starého filmu

Tento jev je známý jako „černobílý sen“ a předpokládá se, že souvisí se způsobem, jakým lidé vnímají svět. Přesný důvod, proč někteří lidé sní černobíle, není zcela objasněn, ale existuje několik teorií.

Stará televize. Jak moc barevní měli lidé po jejím sledováním sny?
Stará televize. Jak moc barevné měli lidé po jejím sledováním sny? | Zdroj: kittyfly / Depositphotos

Jedna z teorií říká, že takoví lidé mají omezenější emocionální rozsah nebo mohou být méně vizuálně orientovaní. Podle další teorie souvisí převaha černobílých snů s tím, jak lidé vnímali svět předtím, než se rozšířila barevná média.

Po polovině 20. století většina lidí sledovala pouze černobílou televizi a také většina fotografií byla černobílá, takže je možné, že lidský mozek měl tendenci vnímat a zpracovávat vizuální informace v černobílé podobě.

Mozek není (ne)omezený

Je potřeba dodat, že to, že se někomu zdají černobílé sny, neznamená, že jeho emoční rozsah je omezený nebo že je méně vizuálně orientovaný, jde jen o jiný způsob, jakým mozek zpracovává informace. Náš mozek a sny jsou neskutečně složité a většina toho, co víme, jsou jen povrchní informace, které jsme objevili v posledních letech.

Sny jsou složitý fenomén a přesný důvod, proč lidé sní černobíle, stále ještě není zcela objasněn.
Celkově však neexistují žádné důkazy o tom, že by černobílé snění mělo nějaký negativní vliv na snícího nebo na jeho duševní či fyzické zdraví, vysvětluje server Dusker.com.

Reklama
Reklama