Češi mají tento nový návyk, překvapivá změna zlepšuje jejich zdraví a výkonnost
Dobré návyky jsou vhodné nejen pro udržení dobré nálady. Jsou nástrojem k tomu, abychom se v životě cítili dobře a nepociťovali stres. V Česku zatím tyto návyky bojují o své pevné místo, jeden ale zcela vítězí.
Nejspíše se shodneme na tom, že se v posledních letech stále více rozšiřuje povědomí o ekologickém životním stylu, uhlíkové stopě a zdravé stravě. Právě toto je oblast, kde jsme jako národ za poslední dekádu udělali opravdu velký pokrok. Návyky, které jsme získali nebo si osvojujeme, výrazně přispívají k ochraně přírody i k posílení našeho zdraví.
Třídění odpadu a další denní návyky
Naše zvyky ohledně ekologie se rok od roku zlepšují. Vzor často vidíme v zahraničí, ale i u českých influencerů, výžovových proadců a v rámci televizních pořadů. V Česku vede z těchto trendů rozhohodně udržitelnost. Podle Hany Volekové ze společnosti Kantar, která prováděla na toto téma výzkum, se o udržitelnost zajímá polovina Čechů. Lidí, které toto nemá nezajímá, je asi 13 %. Toto číslo tak stále klesá.
Třídění odpadu je poměrně jednoduché, ve svých návycích jej najdeme poměrně často.Mnozí mají doma krásné tříbarevné koše, případně speciální nádoby na tříděný odpad na terase či balkóně. Víte ale, jak opravdu správně třídit? Pojďme se na to společně podívat!
- Žlutý kontejner na plasty
- Patří sem veškeré neznečištěné plasty, jako jsou folie, sešlápnuté PET lahve, tašky nebo kelímky.
- Dávat sem nesmíme například obaly se zbytky chemikálii nebo silně znečiště přebaly mastných potravin.
- Modrý kontejner na papír
- Do něj umístíme samozřejmě složené kartony,časopisy, noviny či krabice.
- Nepatří sem naopak použité pleny, celé svazky knih, použité kapesníky nebo znečištěný papír.
- Zelený či bílý kontejner na sklo
- Rozdělují se podle obsahu na barevné a čiré sklo. Sklenice může být i nevymytá a může obsahovat i víčko.
- Samozřejmě sem nepatří zálohované sklo, autoskla nebo porcelán.
- Hnedé popelnice na bioodpad
- Zde je potřeba dát pozor na to, že do nich umísťujeme pouze biologicky rozložitelný odpad.
- Nesmí se do nich vyhazovat například skořápky od vajec, olej nebo maso.
Zdravý životní styl
Češi mu v poslední době přicházejí na „zoubek“ především díky velkému výběru BIO či alternativních potravin. Základem je samozřejmě nejíst velké porce a jídlo si rozdělit do více chodů. Právě tento návyk pomáhá mnoha z nás nejen cítit se lépe, ale také eliminovat vysoké výdaje za často drahá jídla z nezdravých restaurací. Důležitým návykem, který si Češi osvojili, je i pravidelné vstávání či chození spát. Posilují tak své vnitřní hodiny a metabolismus. Právě zlepšování zdravého životního stylu pravidelně podporují i lékaři a pojišťovny. Češi tak skutečně objevili nový návyk, který zlepšuje celkovou výkonnost!
Další návyky, kterými se zrovna nechlubíme
Nejspíše není žádným tajemstvím, že jsme evropští tahouni ve spotřebě alkoholu, zejména piva. To vám zřejmě nutriční specialista nezakáže, nadměrné pití ale může vést k „pivní obezitě“ a dalším nežádoucím zdravotním problémům. Velkým zlozvykem Čechů je také kouření, jeho spotřebu neomezuje ani pravidelné zvedání spotřební daně. Je ale faktem, že by stát mohl vybírat daleko více – velké množství z nás je schopno pro cigarety a alkohol cestovat do levnějšího zahraničí, především Polska.
Dobrých i zlých návyků je hodně, mezi další výborné se řadí například pravidelné procházky, sport nebo starost o duševní zdraví. A jak byste svoje návyky ohodnotili vy?