Češi objevili v Alpách místo, kam turisté nesmí. Přesto sem jezdí každý víkend

Češi objevili v Alpách místo, kam turisté nesmí. Přesto sem jezdí každý víkend

Foto: 4kclips / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Rakouské Alpy jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací. Snad proto se zde je možné setkat s místy, kam se místní snaží zamezit zvědavým turistům vstup, aby ochránili své přírodní bohatství. Typickým příkladem je jezero Hallstatt se svým vysokohorským panorámatem, za kterým se navzdory zákazům turisté jen hrnou.

Obsah článku
  1. Hallstatt má dokonce svoji čínskou repliku
  2. Největší atrakcí Hallstattu jsou solné doly
  3. Jezero Hallstatt je vyhledáváno turisty i rybáři
  4. Hallstatt se snaží nežádoucímu přílivu turistů bránit

Hallstatt má dokonce svoji čínskou repliku

Hallstatt se mezi turisty těší dokonce takové popularitě, že v Číně vybudovali jeho detailní kopii, která je pouze zrcadlově obrácená. Celý projekt byl uskutečněn v tajnosti a na skutečnost, že čínští developeři tajně pořizují podrobné fotografie a náčrtky staveb, přišla náhodou jedna hoteliérka.

Největší atrakcí Hallstattu jsou solné doly

Hallstatt má historii, která sahá až do pravěku, když se zde v solných dolech již tisíce let těží toto bílé zlato. Nad Hallstattem je možné navštívit nejstarší solný důl na světě, když jen cesta k němu zabere zhruba hodinu. Prohlídka solných dolů Salzwelten trvá okolo 90 minut, které turisté stráví pod zemí. Velkou atrakcí je možnost sjet 60 metrů dlouhou hornickou skluzavkou.

Archeologické nálezy v Hallstattu dosáhly dokonce takové důležitosti, že vesnice dala název celému historickému období, kdy doba hallstatská (800-400 př. n. l.) navázala na dobu bronzovou. Za prohlídku stojí i samotné město. Nachází se zde celá řada starobylých budov a domů se zelení a okrasnými rostlinami. Tato odlehlá vesnice jistě nebyla na seznam památek UNESCO zapsána náhodou.

Jezero Hallstatt je vyhledáváno turisty i rybáři

Samotné jezero Hallstatt je zhruba 8 kilometrů dlouhé a 2 km široké. Okolo je sevřeno horami, což ovšem nebrání příznivcům rybaření k nájezdům na ně, protože je považováno za jedno z nejbohatších jezer v Rakousku. V létě je jezero hojně využíváno také ke koupání, k němuž bývá využíván hlavně Badeinsel, který se nachází nedaleko historického centra města. Přes jezero si lidé plánují výlety místními trajekty, když lístky lze zakoupit přímo na místě. Existuje i možnost zapůjčit si za účelem výletu soukromé loďky, šlapadle nebo dokonce labutě. Také od železniční zastávky se je možné do centra Hallstattu dopravit lodí.

Hallstatt se snaží nežádoucímu přílivu turistů bránit

Vjezd autem přímo do Hallstattu je zakázán. Nikdo však nebrání tomu, aby turisté odstavili svůj vůz na některém z parkovišť vzdálených 10-15 minut od centra. Parkování zde je jasným způsobem označeno a udává i počet zbylých volných parkovacích míst. Hallstatt se snaží přílivu turistů alespoň částečně bránit prostřednictvím různých omezení, která jsou do praxe uváděna od roku 2020. Zatímco v nedávné minulosti jezdilo do Hallstattu okolo 80-90 autobusů denně, dnes je jejich počet mezi 30-35. Místní obyvatelé však zpravidla trvají na tom, že i tento počet je příliš vysoký. Do budoucna se proto uvažuje o dalších restriktivních opatřeních, k nimž by mohlo patřit zvyšování cen nebo zpřístupnění určitých míst jen v konkrétní roční dobu. Na druhou stranu se ovšem najde i dost místních, kteří přiznávají, že turismus je jejich hlavním zdrojem obživy.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama