České poklady UNESCO: Které z nich musíte vidět alespoň jednou za život? Od Prahy po Olomouc je jich mnoho
Česko je nádherná země plná kulturních architektonických památek. Některé z nich napříč celou Českou republikou byly dokonce zapsány do světového seznamu UNESCO.
UNESCO
Jedná se o seznam v celosvětovém měřítku a památky zde zapsané mají vysokou kulturní hodnotu. Jsou nějakým způsobem zajímavé, ať už z architektonického pohledu, či jiného. Jistě můžeme být na každou stavbu zde zapsanou právem hrdi. Tyto památky totiž navštěvují hojně nejen čeští turisté, ale i zahraniční.
Památky zapsané na listinu UNESCO
Nalezneme je napříč Českou republikou. Jedná se o významné skvosty nejen architektury. V hlavním městě Praze lze obdivovat Malou Stranu, Hradčany, Staré a Nové Město. Počátky jejich výstavby sahají do desátého století. Samozřejmě je také významná katedrála sv. Víta či Karlův most.
Žďár nad Sázavou
Zdejší poutní kostel patří k unikátním architektonickým skvostům. Půdorys pěticípé hvězdy je velmi originální a představuje tzv. barokní gotiku. Příznačné je i umístění kostela, který je obklopen hřbitovem a ambitem. Geniální styl významného architekta Jana Blažeje Santiniho je velmi působivý. Rozhodně má neopakovatelnou atmosféru a jistě stojí za to, toto místo zažít na vlastní kůži. Je to také oblíbené místo pro natáčení filmů či seriálů s mystickou tematikou. Tento kostel je zasvěcen Janu Nepomuckému.
Kutná Hora
Toto město rozhodně stojí za návštěvu. Historie sahá již do raného středověku, Kutná Hora je známa především těžbou cenného kovu stříbra. V roce 1995 byly zapsány na Seznam světového kulturního dědictví chrám sv. Barbory a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Chrám sv. Barbory představuje pozdně gotický sloh a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je přestavěná do barokní gotiky. Tudy projdete do královského horního města Kutné Hory.
Hřebčín Kladruby
Jste-li milovníky koní, zavítejte do nádherného hřebčína v Kladrubech nad Labem. Jedná se o jeden z nejstarších hřebčínů na celém světě. Má spojitost s císařem Rudolfem II., který jej povýšil na císařský dvorní hřebčín v roce 1579. Starokladrubští koně je jedinečné plemeno, které je vyšlechtěno pro příležitosti a ceremoniály panovnických dvorů. Kladrubští koně jsou bílé barvy. Na Seznam světového kulturního i přírodního dědictví UNESCO byl hřebčín společně s pastvinami zapsán v roce 2019.
Slavnostní akce
Hřebčín pořádá několik okruhů prohlídek a mimo to i slavnostní akce pro veřejnost. Zmíníme například Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, Den starokladrubského koně, zábavné rodinné odpoledne naruby a Hubertova jízda. Zde si můžete zhlédnout ochutnávku lokality Kladruby nad Labem:
Žatec a krajina žateckého chmele
První písemná zmínka o chmelnici v Žatci je známa již z roku 1348. Památka je zapsaná i s krajinou plnou chmelnic a společně s vesnicemi Trnovany a Stekník. Patří sem i část stejnojmenného zámku a historické centrum Žatce spolu s jeho průmyslovou čtvrtí z 19. století, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním chmele a obchodováním.