České unikáty a pozoruhodnosti. Objevte s námi největší zvon, jedinečné ruční papíry i další zajímavosti

České unikáty a pozoruhodnosti. Objevte s námi největší zvon, jedinečné ruční papíry i další zajímavosti

Foto: samot / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česko je zemí plnou rekordů a jedinečností, hotový unikát mezi státy. Některé naše klenoty fascinují celý svět. Pojďte se s námi podívat na zajímavosti inspirující doma i v cizině.

Obsah článku
  1. Pozoruhodný dřevěný most v Bystré nad Jizerou
  2. Jediná plně manufakturizovaná papírna ve Velkých Losinách
  3. Nejstarší pozemní lanovka v Praze na Petříně

Česká republika udivuje například svým unikátním zvonem, který nese název Zikmund. Tento zvon zdobí katedrálu svatého Víta v Praze a je oficiálně největším českým zvonem. Váží více jak 16,5 tuny, průměr zvonu Zikmund je 2,5 metru. Jedná se o symbol umění, tradice a poctivého řemesla. Zvon byl vyroben roku 1549. Jeho zvonění je slýcháváno během významných událostí, jakými jsou kupříkladu státní svátky nebo různé historické okamžiky. Aby se zvon rozhoupal, je k tomu zapotřebí asi 10 urostlých zvoníků. Už jen tento fakt ilustruje, o jak monumentální výtvor jde.

Pozoruhodný dřevěný most v Bystré nad Jizerou

To byl tedy největší český zvon, ale co dál? Dalším českým klenotem je například dřevěný most v Bystré nad Jizerou. Jeho délka činí neuvěřitelných 24 metrů, široký je 3 metry. Je zastřešený přes řeku Jizeru mezi obcemi Benešov u Semil a Bystrá nad Jizerou. Patří na seznam kulturních památek. Most zbudoval v roce 1922 mlynář Janoušek, dříve se přes řeku klenula lávka. „Jeho jedinečnost je nejen ve způsobu stavby v pracovních postupech, ale také v použitém materiálu. V roce 1922 si ho nechal postavit místní mlynář Janoušek, který trval na dovozu hlavních mohutných trámů z Vítkovic v Krkonoších,“ řekla na adresu slavného dřevěného mostu krajská radní Květa Vinklátová. V roce 2013 byl most uzavřen pro dopravu, zůstal však otevřen pěším. Po rekonstrukci byl v roce 2017 znovu otevřen i pro motorová vozidla.

Bystrá nad Jizerou, krytý most
Bystrá nad Jizerou, krytý most | Zdroj: ŠJů / Creative commons, CC-BY

Jediná plně manufakturizovaná papírna ve Velkých Losinách

Někdy opomíjeným českým skvostem je ruční papírna ve Velkých Losinách. Jedná se o jedinou ruční papírnu v Česku a jedinou českou památku svého druhu. Svou činnost měla papírna zahájit podle dobových svědectví mezi lety 1591–1596. Dochovala se dokonce nejstarší průsvitka této papírny z roku 1596, která má podobu žerotínského erbu. V něm se nachází lev s korunkou na hlavě, který stojí rozkročený na třech pahorcích. Zajímavostí je, že na papíru manufaktury z Velkých Losin byla vytisknuta i věhlasná Bible kralická. V roce 2002 se velkolosinské papírny dostaly na seznam národních kulturních památek České republiky. V areálu papíren naleznete Muzeum ručního papíru i galerii. Papíry z této papírny jsou často využívány ve výtvarném umění. Papír je vyráběn tradičním postupem, dělá se ze lnu a bavlny.

Nejstarší pozemní lanovka v Praze na Petříně

Další českou zajímavostí je naše nejstarší pozemní lanovka, která se nachází na pražském Petříně. Do provozu byla uvedena v roce 1891 a jezdí dodnes. Provoz této lanovky byl nicméně přerušen v letech 1916–1932 a 1965–1985. K přerušení provozu petřínské lanovky došlo taktéž v roce 2024, na vině byly silné deště. Na rok 2025 je naplánována výstavba nové lanové dráhy. Ta současná měří neuvěřitelných 510,4 metru.

 

Reklama
Reklama