Češi řeší, jak zapracovat na kvalitě svého spánku. Neberte prášky na spaní, vystačit si lze i s přírodními metodami
Stále více lidí ve světě, ale i u nás v Česku, řeší, jak zlepšit kvalitu svého spánku. Žijeme v době plné stresu, která je náročná na výkon. Baterie si dobíjíme především spánkem, ne každý však spí, jak by měl. Zapracovat na tom lze i pomocí přírodních metod.
Asi se shodneme na tom, že kdo má potíže se spánkem, by se neměl hned obracet na neurologa a chtít předepsat prášky na spaní, ale nejprve vyzkoušet přírodní metody, které mu pomůžou lépe a kvalitněji spát. Aromaterapie, bylinky či meditace, to jsou pouze některé z metod, které vám pomůžou. Vědci mají jasno, kvalitní spánek rovná se klíč k duševní i fyzické pohodě. Mnoho lidí ale nespí, jak by se mělo, podle některých průzkumů je tu až 35 % Čechů, kteří nespí dobře. Zmíněný stres, nevyvážená strava, nedostatek pohybu, škodlivé návyky. To všechno může ovlivnit kvalitu našeho spánku v negativním slova smyslu.
Oblíbenou metodou je aromaterapie
Přírodní metody mohou být v této věci nečekaně efektivní navzdory své zjevné jednoduchosti. Mezi nejpopulárnější přírodní techniky řadíme aromaterapii. Esenciální oleje na bázi bergamotu, heřmánku či levandule mají prokazatelně uklidňující účinky, podporují relaxaci těla i mysli. Stačí pár kapek do difuzéru či pokapat trochu polštář před spaním a výsledky se mohou dostavit zanedlouho. Odborníci ze Sleep Foundation přišli na to, že vonné oleje pomáhají též snižovat hladinu kortizolu, což je stresový hormon, látka tvořící se, pokud se tělo dostane do stresu, a pozitivním způsobem tak ovlivňovat kvalitu spánku.
Naše babičky věděly, proč používají bylinky
Dále jsou tu bylinky. Už naše babičky přece věřily v jejich léčebnou sílu. Meduňka, kozlík lékařský nebo mučenka pletní jsou rostlinkami, které mohou mít blahodárné účinky na váš spánek. Můžete si z nich vyluhovat čaj, ale dostupné jsou také ve formě kapslí či tinktur. Podle některých odborníků mohou mít příslušné bylinky společně s dechovými cvičeními na spánek podobný vliv jako některé léky na předpis, přitom se samozřejmě vyvarujete vedlejších účinků, které jsou bohužel s užíváním prášků na spaní často spojeny.
Funguje meditace i dechová cvičení
Před spaním je potřeba, aby člověk zklidnil svou mysl. K tomu nám může dopomoct meditace a jednoduchá dechová cvičení. Díky nim se uvolní nejen naše mysl, ale i tělo, které se připraví na spánek. Z dechových metod se doporučuje například známá metoda 4–7–8. V čem tato metoda spočívá? Nejprve provedete hluboký nádech, a to po dobu 4 sekund. Pak na 7 vteřin zadržíte dech, no a na závěr budete po dobu 8 sekund pomalu vydechovat. Toto jednoduché a přitom velmi efektivní cvičení vás připraví na kvalitní spánek.
Pár dalších jednoduchých, ale účinných rad
Pak jsou tu i další tipy a triky, jak můžete zapracovat na tom, aby váš spánek byl co nejkvalitnější. Důležitá je i správná teplota v ložnici či zkrátka v místnosti, ve které spíte. Podle odborníků by v ní nemělo být příliš chladno, ale rozhodně ani přetopeno. Ideální je teplota 16–18 stupňů Celsia. Před spaním si důkladně vyvětrejte nebo zkuste spát při otevřeném okně, není-li venku moc velká zima. Důležitá je i pravidelnost, a to nejlépe i o víkendech. Pokud budete chodit spát každý den v přibližně stejnou dobu, vaše tělo si na to navykne a bude usínat rychleji. Nepodceňujte ani digitální detox. Modrému světlu z obrazovek mobilů, počítačových monitorů či televizí byste se měli vyhnout aspoň hodinu před spaním. Toto světlo totiž narušuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Zkuste si tedy před spaním raději třeba číst knížku. Tím si unavíte oči i mysl a bude se vám dost možná lépe usínat.