Český trhák Kingdome come: Jak se cítí Češi z proslavených vesnic?

Český trhák Kingdome come: Jak se cítí Češi z proslavených vesnic?

Foto: phb.cz / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kingdom Come přineslo proslaveným českým vesnicím nečekanou pozornost. Jak vnímají místní fakt, že se jejich domovy staly součástí herního světa a také současným turistickým rájem?

Kingdom Come je open-world RPG hra, která se zaměřuje na realistické zobrazení středověkého Česka. Hra, vytvořená českým studiem Warhorse Studios, se od jiných počinů tohoto žánru výrazně odlišuje důrazem na historickou věrnost a detailnost. Místo fantastických prvků a magických bytostí hráči procházejí autentickým středověkým prostředím, které věrně zachycuje každodenní život ve 14. století. Není se tak čemu divit, že toto RPG vyvolalo značnou euforii. 

Tvrze Malšov, Sázavský klášter, Stříbrná Skalice, nebo hrady Pirkštejn a Talmberk. Tato, a mnohá další česká místa, můžete objevit právě ve hře Kingdom Come. Říkáte si právě, co je to ta "RPG hra"? Jedná se vlastně o putování hráče krajinou, kdy tvoří vlastní příběh a řeší různé úkoly. RPG hry jsou oblíbeným žánrem, protože hrou procházíte se svou jednou postavou, jako byste ji hráli skutečně vy.

„Otevřený svět v KCD 2 je krásný, ale krutý. Narazíte na příběhy prvního šlechtice, ale i posledního žebráka. Zavítáte do krásných lesů, krutých hradních síní, zaplivaných hospod nebo voňavých lázní,“ uvádí Warhorse na svých stránkách.

Hra nabízí vedle věrohodných zobrazení reálných míst také skvělou hratelnost, propracované chování postav ovládaných počítačem a také důraz na svobodu a možnost volby hráče. I to jsou důvody, proč si ji oblíbli statisíce lidí nejen v České republice.

Obce si stěžují na odpadky i plná parkoviště

"Nejen ikonická místa, ale i méně známé historické lokality mohou díky hře přitáhnout nové návštěvníky," uvedla Kateřina Beránková z CzechTourism pro deník Echo24. Na kritiku zdejších obcí, které si stěžují na nadměrný příval turistů, hromadění odpadků a nedostatečné parkovací kapacity, upozornil i autor videohry Daniel Vávra.

Další díl této vysoce oblíbené hry byl vydán začátkem února roku 2025 a už tehdy bylo jasné, že přiláká davy. Do částí Česka, které proslavila tato počítačová hra, se začaly sjíždět tisíce turistů. Podobný zájem se zvednul už v roce 2018, kdy vyšel velmi oblíbený díl hry s názvem Kingdom Come: Deliverance. Slova o zvýšené oblibě těchto míst potvrzuje také turistická centrála CzechTourism.

Ne všichni zástupci zobrazených vesnic a míst ale hodnotí přínos této "počítačové slávy" pozitivně. Na jednoho z tvůrců hry, Daniela Vávru, se snesla poměrně ostrá kritika. Podle odpůrců prý zničil hned několik malebných míst. Autor se ale brání. Kdyby se podle jeho slov toto odehrálo v Polsku, místní obyvatelé by ihned přispěchali se skanzeny a vyráběli by suvenýry. V Česku je tomu ale bohužel jinak. Mezi výrazné odpůrce se řadí například středočeská obec Miskovice, kutnohorský Malešov nebo Troskovice v Českém ráji. "V posledních týdnech monitoruji zvýšený počet lidí v okolí. A řeknu to na rovinu. Nejsem z toho moc nadšený," uvedl starosta Miskovic Petr Henčl.

Starosta Troskovic Martin Svadbík zase upozorňuje, že turistický zájem obci pod Troskami nic nepřináší. "Hrad není náš, takže na vstupném nevyděláme. Parkovací místa jsou omezená. Jsme navíc v chráněné krajinné oblasti, kde nemůžete parkovat mimo parkoviště. Zvýší to odpady v obci," říká Svadbík. Také představitel Malešova František Bláha nevidí důvod, proč by to měl vítat. "Nemáme z toho nic, jen nepořádek po vesnici a plná parkoviště. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál," uvedl starosta Malešova pro Aktuálně.cz.

Myslíte si, že by měly naše obce přehodnotit svůj přístup k takovým turistům, nebo jim dáváte spíše za pravdu? 

Reklama
Zdroje článku:
Autorský text, playzone.cz
Reklama