Buďte efektivní, ušetřete na jídle: Nakupujte větší balení, sezonní potraviny a potraviny ve slevě
Určitě to dobře znáte. Přijdete do obchodu s tím, že si nakoupíte něco k jídlu, a při placení se nestačíte divit. Potraviny jsou v dnešní době čím dál dražší a běžný smrtelník často musí hledat způsoby, jak na stravování ušetřit.
Naplánujte si na začátku každého týdne, co bude každý jednotlivý den jíst. V obchodě tak nakoupíte opravdu jen to, co potřebujete, a nebudete kupovat nezdravé nutriční nesmysly, jako jsou brambůrky či podobné oblíbené pochutiny. Plánování jídelníčku může dle studií významně snížit plýtvání jídlem, ulevit vaší peněžence a zároveň přispět k tomu, že se budete stravovat zdravěji a pravidelněji.
Sepište si na papír vše, co chcete koupit
Ještě před tím, než půjdete nakupovat, si důkladně prohledejte svoji ledničku i spižírnu, abyste věděli, jak na tom jste. V obchodě pak koupíte pouze to, co opravdu potřebujete, a nestane se vám, že přinesete něco, co už doma máte a co by se následně mohlo třeba i zkazit. Vaše nákupy udržíte na uzdě tím, že si před nakupováním sepíšete na papír seznam všeho, co potřebujete. Nic, co není na seznamu, si zkrátka nekoupíte. Ušetříte peníze, ale i čas, protože půjdete v obchodě už najisto, a nebudete přemýšlet, co jste to ještě chtěli koupit.
Potraviny ve slevě a sezonní potraviny
Od věci není ani sledování slev. Podívejte se, kde mají na potraviny akce. Pomohou vám i některé aplikace, které vám můžou hlásit, kde jsou zrovna na jaké potraviny slevy. Ale nepřehánějte to zase, aby se váš život neproměnil pouze v honbu za potravinovými slevami. Dalším tipem je nakupování sezonních potravin. Sezonní ovoce a zelenina jsou levnější a mnohem čerstvější než dovážené produkty. Na podzim tedy kupříkladu nakupujte hlavně jablka a hrušky, dýně či brambory. V zimě častěji sáhněte po zelí a kořenové zelenině.
Využijte i přebytky jídla
Přemýšlejte také nad tím, jak využít přebytky jídla. Pokud máte dostatečně velký mrazák, můžete část potravin, které se nesní, zamrazit, a zužitkovat je tak později, aniž by se zkazily. Sezonní potraviny pak můžete klidně i zavařit a zkonzumovat posléze, až přijde ten správný čas. Neplýtvejte jídlem, to je další tip. V českých domácnostech se každý rok vyhodí tuny a tuny potravin. Pokud budete jídlo dobře skladovat a využívat i zmíněné zbytky, předejdete tomu nebo aspoň dosáhnete minimalizace. Vezměme si kupříkladu pečivo. Pokud už není čerstvé, dá se ještě využít na strouhanku či opéct jako toast.
Nakupujte větší balení
Další tip, jak ušetřit za potraviny? Nakupujte základní suroviny, které budete potřebovat vždycky, ve větším balení. Mouka, těstoviny, rýže – kupte je v kilových či větších baleních. Déle vám vydrží a jsou levnější. Jen pozor na správné skladování, ať se vám potraviny nezkazí. Vařte ve větším množství a to, co zbyde, si dejte druhý den. A co zbyde i druhý den, klidně zase zamrazte.