Tento podivný zvyk se dnes vrací. Praxe z minulosti je opět centrem pozornosti

Tento podivný zvyk se dnes vrací. Praxe z minulosti je opět centrem pozornosti

Foto: sveter / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Některé podivné zvyky, ačkoli zní bizarně, se dnes začínají vracet. Hirudoterapie, známá jako léčba pijavicemi, se dnes vrací do módy, a to z dobrého důvodu. A nejen ve světě, ale i také u nás v Česku. Pijavice jsou však většinou využívány mezi alternativními léčiteli.

Obsah článku
  1. Hirudoterapie napříč dějinami
  2. Jak to skutečně funguje
  3. Léčba pijavicemi v Česku
  4. Léčba pijavicemi a věda

Hirudoterapie napříč dějinami

Pijavice se jako součást léčby používaly již od nepaměti. Oblíbené byly již ve starověku, léčily se s nimi bolesti hlavy či například hemeroidy. Ve středověku se tento způsob léčby začal šířit a stal se všelékem. Tenkrát však léčivé účinky pijavic nebyly zcela známé, lékaři v té dobře věřili, že vysáním špatné krve zmizí i zdravotní problémy pacientů.

Jak to skutečně funguje

Pijavice používané v lékařství nejsou obyčejné pijavice, které žijí ve vodách napříč světem. Jedná se o speciální druh lékařských pijavic. Ty se umisťují na kůži pacienta. Pijavice se přiživí na naší krvi a zároveň do těla vpravují několik bioaktivních látek s léčivými účinky. Jmenovitě například hirudin, bdellin a eglin. Tyto látky zlepšují krevní oběh, léčí záněty a urychlují zacelení ran.

Dnes lékařské pijavice pomáhají například s křečovými žilami, při trombóze a jiných onemocnění krevního oběhu. Mimo jiné hodně pomáhají i při kožních či kostních onemocněních.

Léčba pijavicemi v Česku

Spousta alternativních léčitelů v Česku nedá na lékařské pijavice dopustit. Někteří čeští lékaři a terapeuti se na hirudoterapii dokonce specializují, ale samotná léčba je často kombinována s dalšími léčebnými postupy (například fyzioterapií či akupunkturou). A podle pacientů to skutečně pomáhá.

Pomáhají i při kožních či kostních onemocněních.
Pomáhají i při kožních či kostních onemocněních | Zdroj: sdigitall / Depositphotos

Léčba pijavicemi a věda

Na léčbu pijavicemi se zaměřili také vědci s cílem zjistit, zda tato léčba má skutečný přínos pro moderní medicínu. A zjistilo se, že skutečně tomu tak je. Látka hirudin například pomáhá předcházet tvorbě krevních sraženin.

Studie prováděná ve Velké Británii například ukazuje, že pijavice snižují bolesti všeho druhu a zlepšují kondici pacientů s osteoartritidou kolene. Vědci došli k závěru, že není nic špatného na používání pijavic v moderní medicíně.

A tak se léčba pijavicemi používá nejen v alternativní medicíně, ale také ve specializovaných nemocnicích a klinikách po celém světě. Využití najdou zejména po transplantacích tkání. Jejich úkol je jednoduchý – obnovit krevní oběh v postižených místech. Najdou tak široké využití v plastické i rekonstrukční chirurgii. Také se hojně používají při léčbách komplikovaných ran.

Pokud sportujete, máme pro vás jednu zajímavost o pijavicích. Dokážou urychlit regeneraci svalů a zároveň snížit zánětlivé procesy, které nastanou po velmi intenzivním silovém cvičení.

Ačkoli hirudoterapie se může jevit podivně a zároveň zastarale, moderní medicína se stále častěji přiklání k léčbě lékařskými pijavicemi. Aktivně pomáhají pacientům s nejrůznějšími zdravotními problémy. Jak nyní vychází najevo, i staré a zdánlivě podivné léčebné metody mají stále velký přínos pro naše zdraví, a tehdy se přestaly používat proto, že ještě nebyly známy léčivé látky, které vypouští při kousnutí.

Na tomto krátkém TikTok videu jsou zmíněny zajímavosti o lékařských pijavicích.

Reklama
Reklama