Malá česká vesnice, která svou zvláštností přitahuje tisíce turistů ročně

Malá česká vesnice, která svou zvláštností přitahuje tisíce turistů ročně

Foto: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Malebná vesnice v jižních Čechách, jejíž historie sahá až do 13. století. Pyšní se mimo jiné i svým zápisem do UNESCO. 

Historie Holašovic

První písemná zmínka o Holašovicích pochází z roku 1292, v tomto roce byla vesnice darována klášteru ve Vyšším Brodě. V 16. století byla vesnice zasažena morovou epidemií, po niž se prakticky vylidnila. Druhý dech pro Holašovice přišel až v 18. a 19. století, kdy byla vystavěna většina barokních staveb, kterými se vesnice pyšní dodnes. 

Během období komunismu si vesnice žila svým životem, avšak zanedlouho byla objevena její historická hodnota. Díky úsilí místních obyvatel a památkářů se autentický vzhled Holašovic podařil zachovat, a tak dodnes láká mnoho návštěvníků z celého světa.

Zápis do UNESCO

Holašovice byly na seznam světového dědictví UNESCO zapsány roku 1998, a to zejména díky zachovalosti architektury tzv. selského baroka. Pro tento stavební sloh jsou typické zdobené štíty domů, které znázorňují estetiku 19. století a tehdejší kulturu obyvatel vesnice.

Holašovice byly na seznam světového dědictví UNESCO zapsány roku 1998
Holašovice byly na seznam světového dědictví UNESCO zapsány roku 1998 | Zdroj: John Williams / Creative commons, CC-BY

Architektura Holašovic zůstala prakticky nedotčena od doby jejího největšího rozkvetu v 19. století. Zachovány jsou jak hospodářské budovy, stodoly, tak například i náves.

Zajímavosti o Holašovicích

Selská barokní architektura

Dominantou vesnice je prostorná náves obklopená více než dvaceti statky s již výše zmíněnými štíty. Každý dům má svou vlastní ornamentální výzdobu, což odráží originální rukopis tehdejších zednických mistrů.

Gotické a renesanční kořeny

I přes to, že je vesnice známá zejména pro budovy vystavěné v 19. století, archeologické nálezy dokládají, že vesnice existovala již ve středověku. Zhruba 5 km od Holašovic bylo nalezeno rozsáhlé neolitické sídliště a jedná se o doklad prvního trvalého sídliště v jižních Čechách.

Křížová cesta na návsi

Uprostřed návsí se nachází kaplička sv. Jana Nepomuckého z roku 1755, která je obklopena barokními kříži. Tento prostor sloužil jako místo setkávání místních obyvatel a také jako místo duchovního života. Od konce 13. století obyvatelé náležely do obvodu římskokatolické farnosti a do působnosti kláštera ve Vyšším Brodě. Od roku 1784 byly Holašovice spolu s Čakovem, Jankovem a Holubovskou Baštou součástí čakovské farnosti.

Holašovice dnes

Holašovice jsou dodnes vesnicí, která je plná života. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst v jižních Čechách. Díky své historii a obyvatelům, vám vesnice umožní nahlédnou do atmosféry 19. století. Ve vesnici se často pořádají zajímavé akce, při kterých můžete například ochutnat tradiční kuchyni či zažít keltskou ohnivou noc. 

Reklama
Reklama