Vědci považují za hranici dožití 120. rok života. Lze ji ale možná posunout ještě dál

Vědci považují za hranici dožití 120. rok života. Lze ji ale možná posunout ještě dál

Foto: Bill Branson / Public domain, Wikimedia commons

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V jakém věku by měl člověk navštívit geriatra, už jen proto, aby společně stanovili strategii pro nadcházející roky? Každý člověk starší 60 let by k němu měl jít na preventivní návštěvu. Stejně jako dítě chodí na preventivní prohlídku - ne proto, že je nemocné, ale aby bylo zdravé, vysvětluje internistka a geriatrička.

Obsah článku
  1. Kdy začíná stáří
  2. Zajděte včas ke geriatrovi
  3. Preventivní prohlídka ne jako strašák
  4. Kdy to může přijít?

V rámci Mezinárodního dne seniorů, který se každoročně slaví 1. října, hovořila tisková agentura PAP s varšavskou internistkou a geriatričkou Judytou Samul-Jastrzębskou, která se mimo gerontologie specializuje na flebologii, tedy na onemocnění žilního systému. Rozhovor přinesl web Science in Poland.

Kdy začíná stáří

Světová zdravotnická organizace oficiálně definuje počátek stáří na 60 let. „Mnoho lidí v tomto věku se ale může ,urazit´, protože se ještě necítí být seniory. Podle mého názoru by však stáří nemělo být definováno pouze metrikou, ale především pohodou a také biologickým věkem - myslím, že to je nejlepší měřítko stáří,“ vysvětluje internistka a geriatrička.

Zajděte včas ke geriatrovi

Podle polského Státního zdravotního fondu může v zemi našich severních sousedů navštívit geriatra každý člověk starší 60 let. Musí ale mít doporučení od lékaře primární péče (u nás praktický lékař). Bohužel většina pacientů, jak kvůli nedostatku geriatrů, tak kvůli neznalosti ostatních lékařů, navštěvuje specialisty v tomto oboru příliš pozdě, a proto jsou již zatíženi četnými nemocemi.

Preventivní prohlídka ne jako strašák

Geriatrička Samul-Jastrzębská vyjádřila přání, aby každý člověk starší 60 let navštívil geriatra - na preventivní návštěvu. Stejně jako dítě chodí na preventivní prohlídku - ne proto, že je nemocné, ale aby bylo zdravé.

V této souvislosti Samul-Jastrzębská zmínila ochranné očkování pro seniory. „Nezapomeňte, že náš imunitní systém také stárne. V současné době neexistuje žádný oficiální očkovací kalendář pro osoby starší 60 let. Doporučuje se však očkování proti pneumokokům, záškrtu, černému kašli a tetanu, respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV), pásovému oparu, covidu-19 a každoroční očkování proti chřipce. Vyplatí se také nechat se očkovat proti žloutence typu A a B,“ nabádá lékařka.

Kdy to může přijít?

Představme si, že si všichni vezmou doporučení nejen citované lékařky k srdci. Budeme o sebe pečovat, takže se budeme cítit skvěle, budeme fit - psychicky i fyzicky atd. Budeme muset i přesto zemřít? A kdy nás to čeká?

„Konec života nás všechny čeká, otázkou je pouze to, v jakém stavu budeme a kdy k tomu dojde. Někteří vědci považují za hranici 120. rok života, možná bude možné ji posunout ještě dál,“ troufá si tvrdit Samul-Jastrzębská. 

Nejstarším člověkem na světě s doloženou historií byla podle gerontoložky Francouzka Jeanne Calmentová, která se narodila v roce 1875 a dožila se 122 let a 164 dní, a zdá se, že naše biologické rezervy nám umožňují dožít se tohoto věku, tvrdí Judyta Samul-Jastrzębská.

Reklama
Reklama