Hřensko: Vstupní brána do Českého Švýcarska, kterou Češi ignorují a cizinci ji každoročně vyhledávají
Dnešní doba je zvláštní ve všech směrech. Češi cestují za památkami a zajímavostmi do zahraniční a svou zcela neprozkoumanou zem nechávají s ledovým klidem za sebou. Výjimkou není ani přírodní zázrak Hřensko, který Češi zcela ignorují, ale cizinci ho milují.
Vstupní brána do Národního parku
Slyšeli jste někdy o malebné obci Hřensko? Pokud ne, pojďme si ji společně představit. Hřensko je kouzelná obec v okrese Děčín v Ústeckém kraji, která tvoří vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Nadmořská výška 115 metrů je důkazem toho, že je obec Hřensko nejníže položenou obcí České republiky. Už samotná cesta z Děčína do Hřenska je naprosto úchvatná pro svou nádhernou scenérii obrovského kaňonu pískovcových skal a řeky Labe.
Sečteno a podtrženo, příroda, do níž je Hřensko zasazeno, je obdivuhodná ve všech směrech. Není tak divu, že se jedná o turisticky velmi vyhledávanou obec, jejíž cesty vedou k dalším přírodním zázrakům naší země.
Místa, která nelze vynechat
Byl by hřích, navštívit Hřensko, a neprozkoumat jeho okolí a přírodní skvosty. Podívejme se na místa, která určitě stojí za povšimnutí.
Pravčická brána
Pravčická brána je skalní brána na území obce Hřensko. S rozpětím 26,5 metru je největším přírodním kamenným obloukem v pevninské Evropě. Dnes je zapsána jako česká národní památka a stala se ikonou celého Českého Švýcarska. Jedná se o hojně navštěvovanou turistickou atrakci. Úplně prvními návštěvníky však byli především malíři a spisovatelé, kteří Pravčickou bránu ztvárňovali ve svých dílech. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář spisovatel Hans Christian Andersen.
Sokolí hnízdo
K Pravčické bráně neodmyslitelně patří i výletní zámeček Sokolí hnízdo. Původně byl využíván k ubytování významných hostů, dnes se však v přízemí nachází stylová restaurace vyzdobena původními malbami a informační centrum. V prvním patře je pak muzeum Národního parku.
Soutěsky Hřensko
Soutěsky Edmundova a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadlo v Národním parku České Švýcarsko. Návštěvníci se mohou svézt na lodičkách, a poznat tak krásy Národního parku z jiné perspektivy. Soutěska má podobu skalnatého kaňonu s kolmými stěnami. Největší zdejší atrakcí je zde tzv. „provázkový vodopád“. Jedná se o uměle vytvořenou kaskádu, kterou obsluhuje sám převozník.
Zirkelstein
A pokud se rozhodnete poznávat krásy Hřenska, byla by škoda vynechat Zirkelstein ležící v Německu. Jedná se o nejmenší, avšak tvarově nejvýraznější horu Českosaského Švýcarska. Zirkelstein, nebo chcete-li Oblý kámen, získal své jméno podle charakteristického tvaru. Tato hora vám zajistí úžasný výhled na celý kaňon Labe i České Švýcarsko.
Gabrielina stezka
Východně od Hřenska najdou milovníci přírody tzv. Gabrielinu stezku. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších tras celého národního parku. Stezka spojuje Pravčickou bránu s Mezní loukou. Vede po úpatí Křídelních stěn a nabízí ty nejkrásnější scenérie Českého Švýcarska. Její délka je asi 6 km a je vhodná pro začínající turisty, ale i pro děti.