Hřensko: Vstupní brána do Českého Švýcarska, kterou Češi ignorují a cizinci ji každoročně vyhledávají

Hřensko: Vstupní brána do Českého Švýcarska, kterou Češi ignorují a cizinci ji každoročně vyhledávají

Foto: konrad.kerker / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dnešní doba je zvláštní ve všech směrech. Češi cestují za památkami a zajímavostmi do zahraniční a svou zcela neprozkoumanou zem nechávají s ledovým klidem za sebou. Výjimkou není ani přírodní zázrak Hřensko, který Češi zcela ignorují, ale cizinci ho milují.

Obsah článku
  1. Vstupní brána do Národního parku
  2. Místa, která nelze vynechat
  3. Pravčická brána
  4. Sokolí hnízdo
  5. Soutěsky Hřensko
  6. Zirkelstein
  7. Gabrielina stezka

Vstupní brána do Národního parku

Slyšeli jste někdy o malebné obci Hřensko? Pokud ne, pojďme si ji společně představit. Hřensko je kouzelná obec v okrese Děčín v Ústeckém kraji, která tvoří vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Nadmořská výška 115 metrů je důkazem toho, že je obec Hřensko nejníže položenou obcí České republiky. Už samotná cesta z Děčína do Hřenska je naprosto úchvatná pro svou nádhernou scenérii obrovského kaňonu pískovcových skal a řeky Labe.

Sečteno a podtrženo, příroda, do níž je Hřensko zasazeno, je obdivuhodná ve všech směrech. Není tak divu, že se jedná o turisticky velmi vyhledávanou obec, jejíž cesty vedou k dalším přírodním zázrakům naší země.

Místa, která nelze vynechat

Byl by hřích, navštívit Hřensko, a neprozkoumat jeho okolí a přírodní skvosty. Podívejme se na místa, která určitě stojí za povšimnutí.

Pravčická brána

Pravčická brána je skalní brána na území obce Hřensko. S rozpětím 26,5 metru je největším přírodním kamenným obloukem v pevninské Evropě. Dnes je zapsána jako česká národní památka a stala se ikonou celého Českého Švýcarska. Jedná se o hojně navštěvovanou turistickou atrakci. Úplně prvními návštěvníky však byli především malíři a spisovatelé, kteří Pravčickou bránu ztvárňovali ve svých dílech. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář spisovatel Hans Christian Andersen.

Sokolí hnízdo

K Pravčické bráně neodmyslitelně patří i výletní zámeček Sokolí hnízdo. Původně byl využíván k ubytování významných hostů, dnes se však v přízemí nachází stylová restaurace vyzdobena původními malbami a informační centrum. V prvním patře je pak muzeum Národního parku.

Soutěsky Hřensko

Soutěsky Edmundova a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadlo v Národním parku České Švýcarsko. Návštěvníci se mohou svézt na lodičkách, a poznat tak krásy Národního parku z jiné perspektivy. Soutěska má podobu skalnatého kaňonu s kolmými stěnami. Největší zdejší atrakcí je zde tzv. „provázkový vodopád“. Jedná se o uměle vytvořenou kaskádu, kterou obsluhuje sám převozník.

Zirkelstein

A pokud se rozhodnete poznávat krásy Hřenska, byla by škoda vynechat Zirkelstein ležící v Německu. Jedná se o nejmenší, avšak tvarově nejvýraznější horu Českosaského Švýcarska. Zirkelstein, nebo chcete-li Oblý kámen, získal své jméno podle charakteristického tvaru. Tato hora vám zajistí úžasný výhled na celý kaňon Labe i České Švýcarsko.

Gabrielina stezka

Východně od Hřenska najdou milovníci přírody tzv. Gabrielinu stezku. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších tras celého národního parku. Stezka spojuje Pravčickou bránu s Mezní loukou. Vede po úpatí Křídelních stěn a nabízí ty nejkrásnější scenérie Českého Švýcarska. Její délka je asi 6 km a je vhodná pro začínající turisty, ale i pro děti.

Reklama
Reklama