Pozor, za stanováni v českých lesích hrozí vysoké pokuty
Spaní v luxusních hotelech, apartmánech a chatách je již dnes takových standardem. Dokážete si ještě vůbec představit dovolenou pod stanem? Pokud ano, a takové zálesácké aktivity vás lákají, dejte pozor. Existují totiž místa, kde můžete za přespání v přírodě obdržet pokutu.
Česká republika je kraj plný nádherných lesů, řek, hor i nížin. Proč se tedy nevydat na túru, během které přespíte v přírodě? Pokud jste duší dobrodruh a máte rádi objevování nových míst, může být pro vás tato cesta ideální. Během takového stanování stmelíte partu a načerpáte novou svěží energii. Některá místa jej ale neumožňují, jinde musíte dát pozor například na zakládání ohnišť nebo na povolení od majitelů pozemku. Na některá taková místa se dnes podíváme, přesto doporučujeme při plánování jistou míru opatrnosti, protože do problémů se můžete dostat nejen v zahraničí, ale i v Česku.
Jak a kde v Česku přespat v přírodě
Táboření v lesech je obecně v České republice zakázáno, povoleno je pouze tzv. "nouzové" či jednodenní přespání. Za táboření se považuje zejména vícedenní přespání na jednom místě s prvky pohodlí, jako je například stan, propriety k vaření a podobě. Právě stan je pro pracovníky lesa často hranicí. Z tohoto důvodu může být pokutováno i jednorázové nocování s jeho využitím.
Zvláště přísné podmínky jsou pak v národních přírodních rezervacích a národních parcích. Zde většinou nesmíte ani sejít z vyznačené cesty. Případné prohřešky v těchto lokalitách jsou tak trestány velmi přísně. Nejvyšší takové pokuty mohou dosáhnout výše až dvou milionů korun a udělují se například za neoprávněný vjezd motorových vozidel, zapalování onňů a ohňostrojů, nedovolený sběr dřevin či borůvek a další vážné prohřešky.
Kde je tedy možno přespat bez hrozby sankce?
Naprosto legálně lze u nás přespat pouze v oficiálních kempech, často jsou však vyznačena nouzová stanoviště. Některá nabízí i Národní park Šumava, vždy je třeba dodržovat stanovená pravidla.
Cílem regulace pro táboření na veřejných místech je předcházet znečištění životního prostředí. Na podmínkách upravujících chování v přírodě se podílí hned několik zákonů:
- zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí,
- zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny,
- zákon č. 289/1995 Sb., lesní zákon,
- zákon č. 254/2001 Sb., o vodách.
Pozor na běžná pravidla a doporučení
Vedle speciálních pravidel daných správcem oblasti, který nocování v dané lokalitě povoluje, je potřeba dodržovat i pravidla obecně známá. Pokud je na místě dovoleno rozdělat oheň, vždy berte dřevo pouze oficiálně poskytnuté, případně se řiďte danými pokyny - často je povoleno sbírat spadlé větve, nikov nějaké lámat a podobně. Při rozdělávání a udržování ohně je potřeba být neustále ve střehu, aby nedošlo k jeho rozšíření a po ukončení se věnovat dostatečnému dohašení ohniště. Používejte tedy pouze oficiální ohniště a dodržujte aktuální zákazy.
Mějte dostatečné zásoby vody nebo blízký zdroj, ze kterého je povoleno vodu čerpat. Vhodný je i dostatek potravin, základní lékárnička, karimatka a další vybavení. Na stanoviště přijďte s dostatečným předstihem, abyste mohli stan postavit ještě za světla.
A co byste neměli dělat podle lesního zákona?
- Rušit klid a ticho,
- provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
- vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin,
- těžit stromy a keře nebo je poškozovat,
- sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet,
- sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les,
- jezdit a stát s motorovými vozidly,
- vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
- vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
- mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních.
Nezapomeňte tedy, že vedle užívání krásné přírody a výhledů na ni je nutné chovat se ekologicky a životní prostředí nenarušovat.