Každý se fotí u Orloje, ale tenhle mechanický unikát na Moravě ho v mnohém předčí

Každý se fotí u Orloje, ale tenhle mechanický unikát na Moravě ho v mnohém předčí

Foto: BalkansCat / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Když se řekne orloj, tak se vám většinou vybaví ten pražský nebo olomoucký, v česku najdete různé staré i novodobé orloje, celkem jich je 14. Jsou to hodiny, obvykle věžní, a kromě času z nich lze vyčíst třeba fáze měsíce. Kromě nich existují i orloje salónové, kterých najdeme i desítky.

Obsah článku
  1. Staroměstský orloj
  2. Brněnský orloj
  3. Proč v 11? 

Staroměstský orloj

Ten český nejznámější orloj je ten Staroměstský, ke kterému se sjíždějí turisté z celého světa. Je to zážitek, ačkoli se tlačíte v davu, ale ve chvíli, kdy začne odbíjet, se vše utiší a obdivuje tu krásu. Je to určité souznění té hromady lidí, kteří sledují představení, a má to něco do sebe. Je unikátní i ve světovém měřítku, jelikož dokáže měřit čas běžný i hvězdný. Jeho spuštění je navíc divadelním představením apoštolů a dalších soch, které dohromady vypráví vlastní příběh o čase. 

Historicky je orloj datován do roku 1410. Z té doby pochází první písemné zmínky o něm. Mistr Hanuš, který byl dlouho považován za jeho tvůrce, ho jen upravil během přestavby Staroměstské radnice. Skutečným autorem pražského orloje je Mikuláš z Kadaně s pomocí mistra Jana Šindela. Za staletí byl několikrát opravován, ale stále si udržel své staré kouzlo. 

Brněnský orloj

O 600 let později odhalilo i Brno svůj orloj. Oldřich Rujbr a Petr Kameník se stali autory díla, o kterém slyšel vlastně každý. Brněnský orloj je mechanickým unikátem a vyznat se v něm není snadné. Při troše štěstí si z něj přivezete domů malý suvenýr. 

Velké odhalení orloje ve tvaru dělostřelecké střely vzbudilo řadu ohlasů a stala se z něj nejkontroverznější stavba Brna. Jeho tvar byl terčem mnoha vtípků, cena se nelíbila lidu, stejně jako narušení historické zástavby takovou modernou. Orloj v Brně letos oslaví 15 let a Brňáci mají být na co hrdí. Stává se z něj také hojně navštěvované místo, které za to opravdu stojí.  

Čas lze vysledovat v horní části orloje, kde uvidíte skleněnou lupu zobrazující 12 číslic a soustavu čar, vyčíst z toho správný čas zvládne jen někdo znalý těchto strojů. Každých 15 minut se orloj rozezní dvěma tóny. Vždy v 11 hodin dopoledne začne uvnitř orloje putovat skleněná kulička, která cestou rozezní orloj jako zvony na kostelní věži. Kulička putuje k jednomu ze tří otvorů, kde si na ni můžete počkat a nechat si ji pro štěstí.  

Proč v 11? 

Podle brněnských pověstí se místní během třicetileté války dozvěděli, že Švédi, kteří je obléhali, se rozhodli je dobýt do pravého poledne. Pokud ne, tak odtáhnou pryč. Brněňští už téměř padli, když jeden z nich odbil poledne, i když bylo teprve 11 hodin. Od té doby se v Brně odbíjí poledne o hodinu dříve. 

Pokud jste ještě Brněnský orloj neviděli, vydejte se na něj podívat. Je sice naprosto diametrálně odlišný od toho pražského, ale rozhodně je něčím, na co Češi mohou být hrdí. 

Reklama
Reklama