Tachovský vodopád: Skryté údolí s vodopády a dechberoucí přírodou, kam se turisté nehrnou
Český ráj je zároveň rájem turistů, kteří se tam vydávají na průzkum zajímavých míst. Celá oblast středního Pojizeří, kde se Český ráj nachází, nabízí řadu zajímavých míst. Objevujte skalní města, vyhlídky, Zlatou stezku, hrad Kost či zříceninu Trosky. Malebné vesničky jsou plné ukázek lidové architektury a v Turnově najdete i Muzeum Českého ráje.
CHKO Český ráj
Český ráj je chráněnou krajinou oblastí, a je proto důležité se v ní chovat zodpovědně. Kromě běžných a známých označených tras a míst, která jsou v mapách přesně zakreslena, se zde nachází i místa, kam se takhle nedostanete. Čím méně je přitom místo poznamenané lidskou nohou, tím je vzácnější to, co zde naleznete. Ničit taková místa je tedy nepřípustné a vydat se na ně znamená pečlivě koukat, kam šlapete. Poblíž jednoho takového utajeného místa rostou například bledule jarní, zvláště chráněné rostliny.
Uvidíte vodopád?
Poblíž Kutné Hory se nachází malá osada Vidlák se stejnojmenným rybníkem, útočiště turistů i kempařů v letních měsících. Zde se dá i pohodlně zaparkovat nebo sem můžete dojet autobusem. Na rybník Vidlák navazuje rybník Krčák a cestou kolem něj se můžete kochat krásnou přírodou a jejími zvuky. Když dojdete k místu, kde lesáci sváží dřevo, najdete drobný nenápadný potůček. Podél něj půjdete už jen pár set metrů. Před očima se vám otevře krásný pískovcový amfiteátr s několikametrovým vodopádem. Cesta, kterou vám prozradí mapa, vás až k vodopádu nedovede. Tato procházka o něco náročnějším kamenitým terénem sice potřebuje pevnou turistickou obuv, zato ale uvidíte něco nádherného. Trasa mimo mapu, která skrývá poklad.
Tachovský vodopád
Tento tajemný schovaný vodopád má hned několik zvláštností. Je vidět jen někdy, a to hlavně v deštivých obdobích a na podzim. Okolí je pak vlhké a přístup není snadný, je to tedy výlet spíše pro zapálené turisty. Při vstupu k amfiteátru ale uvidíte hlavní vodopád, který je vysoký 4 metry a na který navazují další menší schody a schůdky vodopádu. Pokud je po deštích, potok a vodopád jsou větší, než byste čekali.
Kousek výše proti proudu se nachází vápencová vrstva, kterou tekoucí voda neustále rozpouští. Vápenec se z vody vysráží v místě, kde je vodopád a změní se v zajímavou měkkou a mazlavou horninu zvanou pěnovec. Tato zvláštní hornina navíc neustále přirůstá, protože se neustále sráží nový a nový rozpuštěný vápenec. Přesto je vzácná a Tachovský vodopád je díky tomu unikátní. Pěnovec se dříve používal třeba k hnojení a vápnění půdy. Funguje ale hlavně jako muzeum přírody. Cokoliv, co v pěnovci zůstane ležet, se zakonzervuje a zůstane v něm.
Zřícenina Trosky
Tento relativně krátký výlet si můžete snadno protáhnout až ke zřícenině hradu Trosky. Pokud vodopád obejdete zleva ve směru, odkud jste přišli, narazíte na neznačenou lesní pěšinu. Ta vás dovede do nenápadné vesničky Tachov, z níž vede červená trasa až ke zřícenině. Tu můžete obejít z obou stran a Trosky si prohlédnout trochu jinak než obvykle. Odtud se pak po modré vrátíte zpět k rybníku Vidlák. Místy náročná, ale nezapomenutelná cesta je dlouhá necelých 10 km.