Kolik peněz vás ochrání před strachem z budoucnosti? Tato suma rozhoduje o vašem klidu
Peníze nejsou tím nejdůležitějším v životě, avšak těžko si v dnešní době dokážeme představit pohodlný a spokojený život bez dostatečného finančního zázemí. Jaká je však dostatečná finanční rezerva pro to, abychom měli klid na duši?
Jistota finančního zázemí
Nejistota je často pojená se strachem o to, jestli budeme schopni dostát svých finančních závazků. Nejčastěji se jedná o splácení hypoték, leasingu či hrazení běžných výdajů jako jsou pohonné hmoty, nájmy a výdaje za potraviny.
Kolik peněz je dost
Kolik peněz je dostatek je značně individuální otázka, každý z nás si dokáže představit pod tímto pojmem jinou částku. Na tuto otázku se však dá odpovědět zejména podle toho, na jak dlouho budeme finanční rezervu potřebovat a zda bude naše měsíční výdaje pokrývat zcela nebo pouze z části.
Krátkodobá finanční rezerva
Krátkodobá finanční rezerva by měla být schopná pokrýt alespoň výpadek tři měsíčních příjmů. Zároveň by tato rezerva měla pokrýt nenadálé finanční výdaje. Můžeme si pod tím představit například opravu auta nebo nákup nového spotřebiče do domácnosti. Pokud bydlíme ve svém domě, tak by jsme měli mít připravené finanční prostředky i na případnou opravu domu. Ve většině případu by takse tak částka měla pohybovat alespoň okolo 100 000 Kč.

Dlouhodobá finanční rezerva
Pokud se chcete vyvarovat opravdovým finančním potížím a dlouhodobým výpadkům příjmů a to, například z důvodu nemoci, tak byste měli mít úspory alespoň na 1 až 2 roky života. Díky takové finanční rezervě budete mít jistotu i v případě dlouhodobých finančních výpadků například z nemoci či úrazu.
V případě vyšších finančních úspor se budete moci spolehnout sami na sebe i v případě náhlých výdajů, jako jsou opravy domova, auta nebo výměna spotřebiče.
Finanční nezávislost
Pro mnohé sen o finanční nezávislosti není natolik vzdálen, jak se může zdát. Vše závisí na výši vašich finančních úspor a vašem věku. V takovém případě se však nevyvarujete nutnosti mít na svém kontě alespoň nižší řády milionu korun.
Finanční prostředky je také obecně vhodné investovat tak, aby se v čase zhodnocovaly a rostly na hodnotě. Za jedny z nejlepších investičních možností se jeví investice do akcií nebo do dluhopisů. Za jedny z konzervativnějších možností investování se považují spořící účty, podílové fondy nebo ku příkladu státem podporované finanční produkty, ty vám však ale nevynesou stejné zisky jako je tomu například u akcií. V současnosti je velice populární investování do kryptoměn, které se těší vysokých výdělků, avšak nese sebou i vysoká rizika spojená s investováním.