Tyto nejstarší české památky skrývají tajemství, která měla být navždy zapomenuta!

Tyto nejstarší české památky skrývají tajemství, která měla být navždy zapomenuta!

Foto: Kotangens / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česká krajina je poseta historickými památkami, které nesou stopy dávných událostí – krvavých konfliktů, zrad a prokletí. Některé z nich však ukrývají příběhy, které byly po staletí zapomenuty nebo úmyslně zamlčeny, osud jiných je ale dobře znám.

Obsah článku
  1. Hrad Kašperk – místo poprav a zapomenutých příběhů
  2. Hrad Houska – brána do pekla či místo zrad?

Hrad Kašperk – místo poprav a zapomenutých příběhů

Kašperk, nacházející se na Šumavě, drží prvenství jako nejvýše položený hrad v Česku. Nechal jej sice vystavět Karel IV. coby královskou pevnost, v historii ale sehrál především roli místa, kde docházelo k popravám. Skončila zde řada zločinců, kapsářů i nepohodlných jedinců.

S hradem a jeho okolím se pojí řada tajemných pověstí o čertech, skřítcích, vílách i přízracích. Nocující návštěvníci zde údajně zažili podivné jevy, jako jsou mihotavá světla, neznámé zvuky, kroky, tajemné siluety i mrazivý vítr. Mezi nejznámější strašidla patří děsivá stařena Swiza, která své oběti mění v kámen a tajemný Šplhavec, jenž se neúnavně pohybuje po zdech hradního nádvoří.

Hrad Houska – brána do pekla či místo zrad?

Hrad Houska, postavený ve 13. století, je známý svými tajemnými legendami. Jedna z nejznámějších vypráví o "bráně do pekla", která měla být umístěna do země nedaleko hradu. Tato legenda však může mít i historický základ. Existují spekulace, že hrad byl postaven na místě, které bylo považováno za posvátné nebo magické, a jeho účel mohl být spojen s ochranou před neznámými silami. Tato teorie naznačuje, že stavitelé hradu mohli mít zájem na ochraně před neznámými hrozbami, což by mohlo souviset právě s tajemným vchodem do pekel. Více se můžete dozvědět ve videu, které přikládáme níže.

Tajemnou historii a unikátní příběhy přináší také hrad Křivoklád. Má se zde ozývat nářek a skřeky vězňů, kteří zde často položili život. Opomenout nemůžeme ani magický Velhartický hřbitov, který kdysi inspiroval Karla Jaromíra Erbena k napsání balady Svatební košile, nebo tajemný a strašidelný les Bor. 

Tajemných míst je v Česku nespočet, lákají vás k návštěvě, nebo pro jistotu zůstáváte jen u čtení o jejich příbězích?

Reklama
Zdroje článku:
Reklama