České svátky a tradice: Otestujte své znalosti
Velikonoce, Vánoce, první Máj či dušičky. Jaké další české zvyky a tradice si dokážete vybavit? Pojďme si je dnes projít a třeba se dozvědět něco nového!
Mikuláš a Vánoce, moderně nebo po staru?
Mikulášské obchůzky se konaly již ve 14. století. Jejich forma se však mnohem víc podobala masopustu, kombinace Mikuláš, čert a anděl se začala objevovat až v 18. století. V některých místech na Moravě se vedle této ústřední postavy objevovaly „Mikulášky“, tedy skupina více žen oblečených do bílého. Ty měly nahrazovat dnešní anděly. Je tedy vidět, jak se tato krásná událost v čase vyvíjí. Jak bude asi vypadat za 100 let?
Hromnice
Další ze zimních událostí jsou hromnice. Jistě znáte pořekadlo
Na hromnice o den více!
A je tomu opravdu tak. Tento lidový svátek je spojen s ústupem zimi a blížícím se jarem. Hromnice se drží 2. února a už od 10. století jsou spojeny se svěcením svíček, tedy hromnic. Ty si následně nosli lidé z kostela domů a církev je doporučovala rozsvěcet například při bouřce či jako ochranu proti ďáblovi.
Jarní obyčeje
Křesťanům, ateistům i všem lidem je nejspíše známo, že právě jarní Velikonoce jsou největší křesťanský svátek. Oslavuje se zde vzkříšení Ježíše Krista. Vedle tohoto důležitého svátku místy ještě jsou pro jaro typické i další tradice, například obchůzky s figurínou znázorňující smrt. Chodí s ní typicky děti a rituál má za úkol vyhnat zimu a smrt. Krásnou tradicí bývá i stavění a kácení májek.
Sklizňové slavnosti
V dalších měsících roku se slaví například sklizňové slavnosti, kam můžeme zahrnout dožínky, vinobraní nebo Dočesnou. To je událost, kde se oslavuje sběr chmelu, z pravidla je spojena s průvodem a předáváním věnce z chmelu.
Česko je historicky propojeno mnoha slavnostmi, tradicemi a lidovými obyčeji. Ty se často liší dle oblastí, ve kterých probíhají. Pojďme si ověřit, zda zvládnete náš kvíz na jedničku!