Kvíz: Televizní seriály jsou fenoménem, který již desítky let vévodí televiznímu vysílání. Fanoušci starých českých seriálů dají 10/10!
Platí to pro Česko stejně jako pro zahraničí a nic na tom nezměnil ani příchod streamovacích služeb. Máte je také „nakoukané“ tak, jako většina populace?
Televizní seriály a doba socialismu
Dobu 70. a 80. let lze bez nadsázky nazvat zlatou dobou televizních seriálů. Nešlo přitom o náhodu. Tehdejší režim sledoval tvorbou seriálů několik cílů. V první řadě podporoval produkci seriálů, které měli obyvatelstvo zabavit a odvést tak pozornost od reálných problémů i samotné podstaty totalitního režimu. Nutno podotknout, že v této kategorii u nás vznikla celá řada špičkových seriálů s hvězdným obsazením. Tyto seriály vynikaly jak perfektní scénáristickou prací, tak hereckými výkony.
Není náhoda, že mnohé seriály jsou dodnes reprízované. Těžko najít lepší příklad než např. seriál Chalupáři, bez kterého si řada lidí vůbec neumí představit léto. Právě Chalupáři jsou představitelé lehkého komediálního žánru. Přidat k nim můžeme třeba Takovou normální rodinku a mnohé další. Ne vždy se ale jednalo o komedie a díla jako F. L. Věk nebo Cirkus Humberto mají vysokou uměleckou hodnotu a přesah.
Zapomenout nesmíme ani na seriály pro děti či mládež. Návštěvníci, Rychlé šípy či legendární Arabela pro mnohé dnešní čtyřicátníky přímo symbolizují dětství. Na druhou stranu nemá cenu zastírat i to, že seriálová tvorba sloužila režimu mnohdy k přímé propagandě. Seriály typu Major Zeman, Plechová kavalerie, Okres na severu nebo Žena za pultem jsou dnes naštěstí k vidění již jen sporadicky.
Seriály devadesátých let
Po sametové revoluci získali tvůrci absolutní tvůrčí svobodu a mohli začít zkoušet nové přístupy a volit nová témata, současně jim ale přibyla konkurence v podobě nekonečného množství amerických seriálů či jihoamerických telenovel. I devadesátá léta každopádně přinesla seriály, které jsou známé dodnes.
Fenoménem „devadesátek“ byla např. soap opera Život na zámku, Hospoda coby jeden z prvních sitcomů si vydobyla doslova status kultu. Právě u Hospody se vyplatí chvíli zastavit, její dnešní popularita je dána jistě i tím, že tehdejší humor je na dnešní poměry poněkud „nekorektní“ a proto z dnešní i předrevoluční produkce výrazně vyčnívá. Možná, že kdyby dnes Jiří Menzel coby představitel doktora Práška viděl, jaký kult se ze seriálu stal, nebyl by k seriálu tak příkrý. Je totiž známá věc, že jej ve skutečnosti neměl vůbec rád.
Z vážných seriálů je třeba zmínit Přítelkyně z domu smutku s Ivanou Chýlkovou nebo Zdivočelou zemi, která otevřela mimo jiné i bolestné téma perzekuce příslušníků západního odboje za druhé světové války. V roce 1994 zase spatřila světla světa skvělá seriálová adaptace románu Bylo nás pět Karla Poláčka. I toto období tak mělo své velmi kvalitní seriály, které ani po letech neztratily nic ze svého kouzla.
O seriálech by bylo možné psát ještě dlouho. Kolik si z nich ale pamatujete vy?
Kvíz