Kvíz pro pravé hospodské mozky: Jak si vedete v otázkách? Pokud to nevyjde další pivo vám jistě pomůže!
Přirozená lidská soutěživost se v posledních letech čím dál častěji objevuje v hospodách. Dnes už se nad pivem nerozumuje, ale řeší se správné odpovědi na vědomostní otázky.
Kudy vedla cesta kvízů do hospod
Na kvíz narazíte na mnoha místech. Internet, časopisy, a teď dokonce i v hospodě. Kde ale kvízy vznikly a kudy vedla jejich cesta do (nejen) českých hospod?
Různými formáty zábavy se v dějinách proslavily hlavně Řecko a Řím. Kromě sportu a gladiátorů pořádali během oslav i další soutěže, včetně hádanek a podobných. Typické kvízy, jak je známe teď, se ale objevily poprvé až v 19. století. Tehdy proběhl i první velký kvízový večer, kdy bylo pro publikum připraveno 300 otázek ze všech možných oblastí vědomostí.
Na začátku 20. století pronikly kvízy do USA ve formě kvízu v časopisu. Jejich obliba dala vzniknout prvním kvízovým pořadům v zámoří. Po 2. světové válce se kvízové soutěže dostaly i do televize, tou první byl pořad „Spelling Bee“. Následovala řada dalších a vídáme je i v televizi dodnes. Touha po chytré zábavě lidstvo očividně neopouští.
Dnes si můžete vyzkoušet kvíz na jakékoliv téma. Internet je jejich největší zásobárnou a můžete si kvízy vyfiltrovat podle témat i obtížnosti. Protože je ale člověk také tvorem společenským, začaly být kvízy populární zábavou právě v hospodách. K jejich oblibě určitě přispívá i to, že jde o zábavu doslova pro každého. Neomezí vás věk, ani tělesné schopnosti, a pokud na nějakou otázku nebudete znát odpověď, tak si ji hlavně zapamatujte pro příště.
Kvíz