V lednicích českých domácností se objevuje nový problém. Šíří se tiše a způsobují hodně nevolnosti

V lednicích českých domácností se objevuje nový problém. Šíří se tiše a způsobují hodně nevolnosti

Foto: AndreyPopov / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Lednice byla navržena tak, aby udržovala potraviny v takových podmínkách, které potřebují ke zpomalení degradačních procesů. Pokud však lednice nefunguje správně nebo ji nepoužíváte podle pokynů, může to mít velmi negativní následky.

Obsah článku
  1. Jaké chyby při ukládání potravin do lednice děláme
  2. Chyby při ukládání potravin do lednice
  3. Co do lednice nepatří

Uchovávání potravin v chladu přineslo velmi žádoucí efekt prodloužení jejich životnosti. Také proto dnes prakticky v každé domácnosti najdeme lednici, která poskytuje vhodné prostředí pro skladování potravin, které chlad potřebují k zastavení nebo zpomalení procesů rozkladu. Potraviny tak zůstávají déle čerstvé a je možné je uchovávat a konzumovat poměrně dlouhou dobu. Ne všechny potraviny však vyžadují chlad a některým druhům to může vyloženě škodit. Nesprávně skladované jídlo tak může přinést více škody než užitku a způsobit také závažnou nevolnost.

Jaké chyby při ukládání potravin do lednice děláme

Mnoho lidí dělá při ukládání potravin do lednice celou řadu chyb, která se jim může velmi nepříjemně vymstít. Důvodem je skutečnost, že potraviny v lednici tvoří určitý systém a navzájem se ovlivňují, pro začátek je tedy vždy potřeba lednici rozdělit na zóny, kde se nacházejí jednotlivé druhy pohromadě. Zároveň je potřeba zajistit, aby se případné pachy a také kapaliny nedostávaly k potravinám, kterým mohou ublížit – nepříjemné může být například mléko nebo kapalina odkapávající z masa, které například na čerství zelenině nadělají pěknou paseku. Ne vždy tak hrozí problém přímo od plísní, pro které je ovšem prostředí lednice mnohdy ideální, zejména v případě, že se otevírá opravdu často nebo nedosahuje pořádného výkonu. Několik tipů, jak správně ukládat potraviny do lednice, najdete v následujícím videu. A jakých chyb bychom se tedy měli vyvarovat?

Chyby při ukládání potravin do lednice

Na rychlosti, s jakou se potraviny kazí, může mít velký podíl nesprávné používání spotřebiče. Při ukládání potravin do lednice byste tak měli dbát na několik specifických zásad. První z nich se týká skladování uvařeného jídla, které do lednice může rozhodně až ve chvíli, kdy dosáhne alespoň pokojové teploty, příliš vysoká teplota potravin může mít velmi neblahý dopad na výkon lednice a způsobit její poruchu nebo nežádoucí nárazové ohřátí vnitřního prostoru. Všechny potraviny, ze kterých může něco odkapávat, dávejte do misek – vlastně prakticky všechny potraviny vkládejte do uzavřených kontejnerů, vyhnete se tak uvolňování nežádoucích pachů apod. Ukládání potravin provádějte tak, aby v lednici mohl dobře proudit vzduch.

Co do lednice nepatří

Typicky by se do lednice nemělo ukládat pečivo, které v ní vlhne, a ani suchá zelenina, jako je cibule, česnek nebo brambory. Mnoho lidí však netuší, že do lednice nepatří ani další věci, které mohou být líhní potenciálních problémů. Jednou z nich jsou papírové obaly na vajíčka, které v lednici často vlhnou (zejména jsou-li v ní dlouho) a poskytují živnou půdu pro množení bakterií. Velmi důležité je pak také rozložení potravin, kdy mléčné a masné výrobky by měly být od sebe co nejdále. Suché salámy by taky měly být skladovány mimo lednici a rozhodně do ní nevracejte potraviny určené k rychlé spotřebě, které byly déle než čtyři hodiny v prostoru s teplotou vyšší než 25 °C.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama