Čeští důchodci si od nového roku opět polepší: Co přinese lednové navyšování důchodů?

Čeští důchodci si od nového roku opět polepší: Co přinese lednové navyšování důchodů?

Foto: CameraCraft / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na přání prožití dlouhého a spokojeného stáří se shodneme asi všichni. Důchodce by měl trávit čas tím, co ho baví a do důchodu jít v takovém věku, aby si ho stihnul užít. Dost teorie. Pojďme se podívat na to, co reálně přinese lednové zvyšování důchodů?

Obsah článku
  1. Příprava na stáří a důchodová reforma
  2. Připravovat se na stáří nebo věřit státnímu důchodu?
  3. Letošní navýšení důchodů
  4. Co znamená reálně zvýšení pro důchodce?

Pravidelná valorizace důchodů je nástrojem vlády, jak automatizovat proces zaopatření této skupiny obyvatelstva. Provádí se každý rok v lednu, rok 2025 tedy není žádnou výjimkou. Na řádcích níže se dozvíte o tom. jak se částka stanovuje a jaká je pro tento rok. Porovnáme si ji také s léty minulými a zkusíme odhadnout, na co důchodce letošní přídavek reálně využije.

Příprava na stáří a důchodová reforma

Jedni ji prosadili a druzí slibují, že ji v příštím volebním období změní. To je ve zkratce důchodová reforma, která byla schválena po několikatýdenních dohadech. Jedná se o tak důležitou věc, že ji ve dnešním článkům nesmíme opomenout. Zásadní a asi nejvíce diskutovanou změnou je věk odchodu do starobní penze. V původních návrzích a úvahách se jednalo o fixních měsících navíc za každý rok. Schválena byla nakonec verze, která říká, že ročníky od roku 1966 půjdou do důchodu v 66 letech a později. Konkrétně ročník 1966 má penzi stanovenou na věk 66 let a jeden měsíc. Odchod se pak s mladšími roky snižuje až k maximální hranici, která činí pro „porevoluční“ ročníky 67 let, dále už se zvyšovat nebude.

Připravovat se na stáří nebo věřit státnímu důchodu?

Tato otázka je na každém z nás. Faktem ale je, že populace stárne a úpravy důchodu (zejména důchodových reforem) jsou nezbytné. S přihlédnutím k tomuto faktu dnešní produktivní populace nemůže s „tučným plněním bankovního konta“ v důchodu počítat. Odborníci doporučují využívat penzijní připojištění či důchodové penzijní připojištění. Novější možností odkládání na stáří je pak Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP. Většina zaměstnavatelů dnes již zaměstnancům přispívá, což často váš vklad znásobí. Na produktech je také podpora formou příspěvků od státu a při dosažení určitých částek spoření za rok se dají zahrnout jako sleva do daňového přiznání. Například web České spořitelny radí uspořit do důchodu dva, lépe však dva a půl, milionů korun! Představa to sice není nereálná, rozhodně je ale potřeba začít co nejdříve a v odkládání finančních prostředků nepolevovat.

Letošní navýšení důchodů

Od 1. 1. 2025 dojde ke zvýšení všech druhů důchodů, vedle těch starobních to jsou invalidní, vdovské/vdovecké a sirotčí. Základní výměra se zvyšuje o 260 Kč a procentuální o 0,6 % vyjma předčasných důchodů přiznaných po 30. září roku 2023. Důležité je poznamenat, že o zvýšení není potřeba žádat a proběhne automaticky. Průměrný český důchod stoupne asi o 358 Kč a bude činit 21 060 Kč.

Co znamená reálně zvýšení pro důchodce?

Průměrné důchody se logicky netýkají každého seniora, část z nich má výměru daleko menší. Co tedy realita? Vyhlášená částka naprosto očekávaně vyvolala nevoli, nebo u některých přinejmenším zvednuté obočí. V době zatížené inflací a drahými potravinami je tato částka dostatučující maximálně na jeden drobný nákup. Pojďme se podívat, jak se důchody valorizovaly v minulých letech.

  • 1. 1. 2024 – valorizace jednotně o 360 Kč
  • 1. 1. 2023 – valorizace o průměrně o 823 Kč (5,1 %)
  • 1. 1. 2022 – valorizace o 350 Kč a další mimořádná valorizace v průběhu roku
  • 1. 1. 2021 – valorizace o 60 Kč
  • 1. 1. 2020 – valorizace o 220 Kč
  • 1. 1. 2019 – valorizace o 570 Kč

Jak je vidět v přehledu dle roků, letošní valorizace není jedna z nejvyšších, ale některé roky předčí. Přehled jasně ukazuje, že se rozvírající se nůžky mezi důchody a platy daří brzdit jen těžko, spoření na důchod je tedy v dnešní době zcela nezbytné. Spoříte si na důchod, nebo věříte v pozitivní vývoj růstu penzí?

Reklama
Reklama