Lidé sdílejí zhruba 50 % DNA s průměrnou houbou, tvrdí mykolog

Lidé sdílejí zhruba 50 % DNA s průměrnou houbou, tvrdí mykolog

Foto: Bushko / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na první pohled se zdá, že příroda je jednoduše rozdělena na rostliny a živočichy. Houby jsou však v tomto jinak jednoduchém příběhu docela velkým dějovým zvratem. Většinou se více podobají rostlinám než živočichům, a byly podle toho také po staletí klasifikovány. Ale pro jejich jedinečné a fascinující vlastnosti jim byla později vyčleněna říše samostatná.

Obsah článku
  1. Houby jsou člověku geneticky bližší než rostliny
  2. Spojuje nás bičík na pohlavní buňce
  3. Houbové zajímavosti

Houby vyrůstají ze země jako rostliny a dokonce ani mikroskopické houby, jako jsou kvasinky, nemají žádné rozpoznatelné živočišné vlastnosti. Jakmile však začnete analyzovat genetiku hub, příběh se značně zkomplikuje.

Houby jsou člověku geneticky bližší než rostliny

Za prvé, houby nemají chloroplasty, část rostlinné buňky nezbytnou pro fotosyntézu. Houby získávají živiny vylučováním trávicího enzymu do svého okolí a následným vstřebáváním živin, na rozdíl od procesu fotosyntézy, který k získávání potravy používají rostliny. A v neposlední řadě (ale ne na posledním místě), důkazy naznačují, že houby jsou geneticky příbuznější živočichům než rostlinám.

Spojuje nás bičík na pohlavní buňce

Pomocí procesu zvaného počítačová fylogenetika vědci analyzovali eukaryota - všechny buňky s jasně definovaným jádrem - a zjistili, že houby a lidé tvoří biologický klad, což znamená, že tyto dva organismy mají společného předka. Tento klad se nazývá „opisthokonta“, pojmenovaný podle zadního bičíku, který pohání jak živočišné spermie, tak houbové spory.

Přibližně před 1,5 miliardou let se od rostlin oddělili živočichové a houby, houby se pak od živočichů oddělily odhadem o 10 milionů let později. Lidé dnes sdílejí zhruba 50 % DNA s průměrnou houbou, tvrdí Paul Stamets, mykolog, pěstitel hub a spisovatel. Je autorem a propagátorem léčivých hub a mykoremediace (použití hub k čištění a ozdravení životního prostředí). Fungi (vědecky zvané), včetně nám známých hub, jsou skutečně příbuznější živočichům než rostlinám. Mají společné genetické vlastnosti, které rostliny nemají, uvedli odborníci pro USA TODAY.

Houbové zajímavosti

Několik dalších zajímavostí, které souvisejí s houbami: v roce 1969 se houby staly samostatnou říší ve vědeckém klasifikačním systému. Ročně se podle odhadů podaří objevit kolem 2000 nových druhů hub. Člověk konzumuje minimálně 350 druhů hub.

Reklama
Reklama