Malá česká vesnice, která schovává jedno z největších překvapení na světě

Malá česká vesnice, která schovává jedno z největších překvapení na světě

Foto: Zdeněk Fiedler / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česká republika je plná památek světového významu. Některé jsou v obecném povědomí, jiné jsou ale často neznámé i mnoha obyvatelům Česka. Pražský hrad nebo Karlův most znají všichni. Ale co víte o vsi Křtiny?

Obsah článku
  1. Obec Křtiny: brána do Moravského krasu
  2. Křtiny jako poutní místo
  3. Zvonohra ve Křtinách

Obec Křtiny: brána do Moravského krasu

Na mapě byste Křtiny, tedy malý malebný městys, našli na severním okraji Moravského krasu. Pokud jste milovníky přírody, rozhodně byste jej měli navštívit. Křtiny jsou totiž ideálním výchozím bodem právě pro objevování Moravského krasu a nebudete to odtud mít daleko třeba k Punkevním jeskyním nebo Sloupsko-šošůvským jeskyním. To samo o sobě činí ze Křtin zajímavé místo. My se ale dnes budeme spíše než o přírodní krásy zajímat o zajímavosti kulturní a historické. Právě ony dělají ze Křtin světový unikát.

Křtiny jako poutní místo

Křtiny jsou věřícím a širší veřejnosti známé jako významné mariánské poutní místo. Kostel Jména Panny Marie byl postaven v 18. století podle návrhů Jana Blažeje Santiniho-Aichela, tedy génia barokního slohu. K poutnímu areálu pak patří také rozsáhlý klášter a další barokní stavby. Kromě Santiniho architektury potom láká turisty z celého světa i originální zvonkohra, která patří k největším v celé Evropě. Tak se na ní pojďme podívat podrobněji.

Zvonohra ve Křtinách

Zvonkohra, kterou ve Křtinách mají, není jen ledajaká ozdoba. Se svými 33 zvony o celkové hmotnosti 2487,6 kg patří k největším v Evropě. Její historie není přitom nijak zvlášť dlouhá a sahá „jen“ do devadesátých let 20. století. Nápad na zhotovení zvonohry pocházel od děkana Tomáše Prnky a práce také v pražské zvonárně Petra Manouška na Zbraslavi brzy začaly.

Křtiny - zvonkohra
Křtiny – zvonkohra | Zdroj: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Velké zbrždění znamenaly povodně v roce 2002, které zničily řadu modelů. K vlastnímu odlití zvonů došlo nakonec v Holandsku, konkrétně v Astenu. Do Čech potom mířily zvony ve třech skupinách. Ta první čítající 15 zvonů dorazila v roce 2004, druhá skupina o 12 zvonech přijela v roce 2006 a posledních šest zvonů bylo usazeno na místo na jaře roku 2010, symbolicky v době oslav 800. výročí zjevení Panny Marie.

Největším zvonem celé sestavy je sv. Anna s průměrem 84,5 cm a hmotností 364 kg, naopak úplně nejmenším zvonem je sv. Alois se svým průměrem 18,7 cm a s hmotností 5,7 kg. Jedná se tedy o jedinečné dílo, jakých na světě mnoho není. To, že jej najdeme právě ve Křtinách, je tím nejlepším důkazem toho, že významné památky nejsou u nás spojeny jen s velkými městy, ale i s mnohem menšími sídly, která tak nejsou o nic méně zajímavější pro návštěvu.

Zvonohru můžete běžně slyšet třikrát týdně, především v období kolem Vánoc pak samozřejmě častěji. Bez ohledu na to, kdy zvonohru uslyšíte hrát, vždy se jedná o velký zážitek. Tak neváhejte a vydejte se do Křtin.

Reklama
Reklama