Zapomeňte na steak z farmy: Maso z 3D tiskárny dobývá svět
Trojrozměrný tisk se může časem stát jedním ze základních pilířů výroby potravin, tvrdí šéfkuchař a odborník na udržitelnou gastronomii Marcin Popielarz. Podle něj nás čeká revoluce – maso budeme vyrábět z buněk pomocí 3D tisku, a to vše s ohledem na zdraví planety. Nové technologie, jako jsou bezpůdní hydroponické farmy, liofilizace nebo využití hmyzu, mohou změnit způsob, jakým jíme, a pomoci nám udržet planetu alespoň v rovnováze.
Marcin Popielarz, šéfkuchař, patron restaurace Biały Królik v Gdyni a hlavní šéfkuchař restaurace Biôłi Trus v Leśném Dworze a odborník na udržitelnou gastronomii, upozorňuje, že současná produkce masa je extrémně náročná ve vztahu k životnímu prostředí a často spojená s riziky, jako jsou nemoci přenášené z velkochovů. Podle něj by stačilo, aby lidstvo omezilo konzumaci masa – například o jeden steak týdně méně nebo naopak více vegetariánských jídel – a už tak málo by výrazně pomohlo planetě, uvedl polulárně-vědecký web Nauka w Polsce.
3D laboratorní steak
Budoucnost vidí Popielarz v moderních technologiích: hydroponické pěstování rostlin bez půdy, které šetří místo a vodu, a především v biotechnologii – maso pěstované z buněk, které je již dnes možné ochutnat, byť zatím za vysokou cenu. Tento „laboratorní“ steak může být dokonce vyroben i pomocí 3D tisku, kdy se maso z buněk kombinuje s přírodními tuky, což věrně napodobuje strukturu skutečného masa.
Trojrozměrný tisk se může časem stát jedním ze základních pilířů výroby potravin – domnívá se Marcin Popielarz, jeden z patronů výstavy „CLEVERFOOD. For everyone“ v Centru vědy Experyment v Gdyni, věnované zdravému a udržitelnému přístupu ke stravování.
Dodal, že chov masa z buněk lze spojit s 3D tiskem. „Sám jsem jedl lososa vytištěného z masa, které bylo vypěstováno z buněk a potažené rybím tukem. Podobně je postavený i živý los – právě proto se tak snadno „plátkuje“, protože svalová tkáň je překryta tukovou tkání,” popsal.
„Jsem přesvědčen, že 3D tiskárny budou čím dál více využívané. Nedávno na ukázce, kterou jsme uspořádali právě v Centru Nauky Experyment, jsme z rostlinného materiálu vytiskli steaky. Použili jsme například protein z fazolí, řepu a kokosový tuk. Návštěvníci byli nadšeni. Zatím je to experimentální technika, ale myslím, že v budoucnu bude běžná – za 25 let budou takové tiskárny a vhodné materiály prostě k zakoupení v obchodech,” řekl Popielarz.
Mráz vysuší, jídlo vydrží
Další inovací je liofilizace – technologie, která umožňuje sušit potraviny při extrémně nízkých teplotách a následně je rychle znovu připravit k jídlu, přičemž si zachovávají chuť i strukturu. To by mohlo výrazně snížit potřebu dlouhých přeprav potravin a tím i uhlíkovou stopu.
Hmyzí přísady
Popielarz také zdůrazňuje potenciál hmyzu jako zdroje bílkovin. Přestože je pro mnoho lidí myšlenka jíst hmyz nepříjemná, hmyz může být zpracován na výživné přísady, které zvýší hodnotu potravin a pomohou nakrmit rostoucí populaci světa bez ničení přírody.
Potraviny budoucnosti zdravější
Nakonec expert ujišťuje, že nové technologie neznamenají horší kvalitu jídla – maso z buněk je čistší a suroviny pro 3D tisk jsou přírodní, což může vést k zdravějším a udržitelnějším potravinám. Ačkoliv jsou tyto metody dnes ještě v plenkách, za několik dekád by mohly být běžnou součástí našich kuchyní.
Výstava „CLEVERFOOD. For everyone“ v Centru Nauki Experyment v Gdyni, jejíž je Popielarz patronem, představuje tyto inovace a přístupy ke zdravému a ekologickému stravování, které mohou změnit svět jídla k lepšímu, informuje web Nauka w Polsce.