Milionové houby: Při své oblíbené činnosti nalezl poklad mincí ze 17. století, odměna ho samozřejmě nemine
Houbaření je v Česku velmi populární. Pár hodin na čerstvém vzduchu uprostřed panenské přírody prospěje každému a zásoby na zimu se zajisté hodí. Někteří si kromě hub z lesa přinesou například klíšťata, jiní zase milionový poklad.
Milionové překvapení
Byl to den, jako každý jiný, když si nejmenovaný houbař u obce Vysoká u Jevíčka na Svitavsku vyrazil 8. července roku 2020 na procházku do lesa. Po nějaké době došel až k louce, která byla rozrytá zvěří, což by nebylo nic neobvyklého. Když však muž přišel blíže, nevěřil svým očím. Aniž by kopal nebo použil detektor kovu, objevil zcela náhodně obrovský poklad neidentifikovaných mincí.
Rozsáhlé pátrací akce
Muž svůj nález ihned ohlásil archeologickému oddělení Regionálního muzea v Litomyšli. Na místo nálezu se okamžitě odebrali odborníci, historici a další pracovníci muzea, kteří pomocí nejrůznější techniky a detektorů kovů objevili další dvě lokality s velkým počtem mincí. Konečné překvapení tak bylo ještě mnohem větší, než se na první pohled zdálo.
Zasahovala i policie
Vzhledem k tomu, že se zpráva o nálezu mincí velmi rychle rozkřikla, musela být na pomoc přivolána také policie. Na místo se totiž velmi rychle dostavili nejrůznější podivíni s detektory kovů, které však nezajímal historický nález, ale chtěli pouze část pokladu ukrást.
Poklad ze 17. století
Poklad byl důmyslně ukryt v keramických nádobách. Jednalo se o celkem 7 099 zlatých a stříbrných mincí z různých století. Nejstarší mince pochází z let 1431–1434 a jedná se o půlgroš Vladislava II. Jagella. Ty nejmladší mince jsou z roku 1671. Většina pokladu však pochází ze 17. století.
Historie pokladu
Historici mají za to, že poklad do země strategicky ukryl nějaký obchodník ve 2. polovině 17. století. Mezi mincemi se našly i dukáty a tolary, které mají nesmírnou hodnotu a pochází z Itálie, Německa a Nizozemí. V 17. století si za takový obnos peněz mohl člověk pořídit například 1500 hus, 280 ovcí, 70 krav, nebo třeba 25 tažných koní.
Odměna pro nálezce
Tento příběh je příběhem se šťastným koncem. Nejen že se podařil zcela náhodně objevit poklad ze 17. století, který má nesmírnou hodnotu, ale šťastný konec je to také pro samotného nálezce, který jako dar dostane přibližně 560 000 korun. Částka neznačí jen samotnou odměnu, ale má posloužit také jako motivace pro případné další nálezce.
Přesvědčit se můžete na vlastní oči
Tento vskutku jedinečný nález zlatých a stříbrných mincí ze 17. století můžete vidět ve sbírkách Regionálního muzea v Litomyšli.