Mrtvé moře oživuje: Produkuje tolik kyslíku, že vás přivede do euforie

Mrtvé moře oživuje: Produkuje tolik kyslíku, že vás přivede do euforie

Foto: Chadica from Jerusalem, Israel / Creative commons, CC-BY

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Když si jej natíráte na tělo, připomíná čokoládový pudink, bláto je velice příjemné. Tento jíl plný soli a minerálů je požehnáním nejen pro pokožku, ale pro celé tělo i mysl. Kdo by nevyužil přírodní lázně Mrtvého moře, do kterých je přístup zcela volný a zdarma. To se vám může poštěstit jedině 400 metrů pod úrovní moře.

Obsah článku
  1. Je to tady hustý
  2. Tady vše rozdýcháte
  3. Než z něj zbyde loužička

Tajemně vypadající jezero světlých i tmavých tyrkysových vod, ze kterých vyčnívají bělostné krystaly soli a obklopují ho zlatohnědé kopce. Říkáme mu „Mrtvé moře“ (hebrejsky doslova „moře Soli“), ale je to vlastně slané bezodtokové jezero mezi Západním břehem Jordánu, Izraelem a Jordánskem.

Donedávna bylo Mrtvé moře premiantem, tedy nejníže položeným místem na zemi s 413 metry pod úrovní moře. Ale po několikaletém výzkumu v roce 2019 představili američtí glaciologové kontinentální strž pod Denmanovým ledovcem na Antarktidě, jejíž dno dosahuje hloubky asi 3500 metrů pod hladinou moře. Nový rekord je sice zajímavý, ale pro smrtelníka je nízko položené Mrtvé moře přeci jen dostupnější a přínosnější.

Je to tady hustý

Do výšin euforie vás vynese už nejen samotý příjezd k neobvyklému přírodnímu skvostu, ale i místní klima s doslova hustým vzduchem s vysokým podílem vzdušného kyslíku. Na rozdíl od vysokých hor, kde je kyslíku nedostatek, zde je ho opravdu mraky. Vzduch v okolí Mrtvého moře ho obsahuje téměř o 8 % více (různé zdroje uvádí od 5 do 15 % - pozn.), než většina z nás běžně dýchá.

„Atmosférický tlak zde dosahuje poměrně stálé vysoké hodnoty až 1060 hPa,“ popisuje web Fyzmatik. Takový tlak je způsobený vlastní tíhou vzduchu v atmosféře a klesá s rostoucí nadmořskou výškou. Díky tomu obsahuje vzduch v kotlině Mrtvého moře o 6 až 8 % více kyslíku než při hladině Středozemního moře. „Opar aerosolů nad jezerem spolu s tím, že ultrafialové (UV) záření dopadá na hladinu jezera o dodatečných 400 metrů déle způsobuje, že škodlivější UVB je odfiltrováno a na zem téměř nedopadá, je zde možné slunění po delší dobu bez rizika spálení a poškození kůže,“ uvádí zajímavý fakt web Fyzmatik.

Tady vše rozdýcháte

Pokud se chcete opravdu zhluboka nadechnout, není lepšího místa na celém světě, nabádají místní k výletu k Mrtvému moři. Pro plíce je to téměř ráj. Sjíždějí se sem astmatici, lidé trpící bronchitidou a všichni, kdo mají dýchací potíže. Vznášení ve vodě se doporučuje také všem, kdo trpí kloubními a svalovými potížemi, záněty, vysokým krevním tlakem a dokonce i Parkinsonovou chorobou. Silná dávka minerálů ve zdejším bahně má antiseptické a čisticí účinky. Pomáhá při lupénce, zánětech a akné, ale i když vám vůbec nic není, bahenní koupel vás jednoduše zkrášlí.

Ne nadarmo se říká, že toto místo navštívil král David a Kleopatra. O místních omlazujících a léčebných účincích věděla i královna Kleopatra, která si soli a bahno nechávala dovážet z Jordánska. Nachází se zde také přírodní asfalt, který byl používaný k balzamování faraonů.

Než z něj zbyde loužička

S návštěvou kyslíkových a solných lázní je ale třeba si „pospíšit“, protože Mrtvé moře vysychá závratnou rychlostí; uvádí se, že jeho hladina se snižuje o jeden metr ročně! Můžete sem dorazit a užít si léčebné procedury takzvaně po vlastní ose, nebo se svěříte do rukou odborníků z nedalekých lázeňských domů a wellness hotelů.

Reklama
Reklama