Náhodný objev na Kutnohorsku. Poklad s 2 150 stříbrnými mincemi neuvěřitelné hodnoty
V roce 2024 byl nalezen neobyčejný poklad. Na Kutnohorsku jde o poklad s více než 2 150 stříbrnými denáry z 11. a 12. století. Za poslední desetiletí patří tento objev k velice významným.
Kutnohorsko
Je všeobecně známo, že Kutná Hora se vyznačuje těžbou stříbra, která vrcholila ve 13. až 15. století. Ve středověku patřila k jedněm z nejvýznamnějších královských měst.
Nález na zoraném poli
Zajímavé je místo nálezu. Na zoraném poli tyto stříbrné denáry objevila žena na procházce. Nález čítá více než dva tisíce mincí. Původně byly uložené v keramické nádobě, ale posléze ležely náhodně rozmístěné na půdě i pod ní. Tento objev patří k nejvýznamnějším za poslední desetiletí. Odborníci na archeologii a historii důkladně tento poklad prozkoumají a poté jej představí veřejnosti.
Stříbrné denáry z 12. století
Stříbrné mince pocházejí velmi pravděpodobně z první čtvrtiny 12. století. V té době panovalo neklidné období. Členové přemyslovské dynastie mezi sebou vedly boje o ovládnutí pražského knížecího stolce.
Jakou mají mince cenu?
Tenkrát šlo jistě o vysokou částku, je možné, že se jednalo o hotovost připravenou pro vyplacení žoldu vojákům nebo o válečnou kořist. Každopádně to byl obrovský obnos peněz.
Bohužel pro přelom jedenáctého až dvanáctého století postrádáme údaje o kupní síle, jistě šlo ale o obrovskou, pro obyčejného člověka nepředstavitelnou a současně i nedostupnou částku. Dá se srovnat s dnešní milionovou výhrou v jackpotu,
přibližuje Filip Velímský z pražského Archeologického ústavu AV ČR.
Jak mince vypadají?
Tento významný nález sestává ze stříbrných denárů. Zajímavé na denárech je ražba tří různých panovníků v rozmezí přibližně dvaceti let. Mince obsahují ražbu krále Vratislava II., knížete Bořivoje II. a Břetislava II. Tento fakt dodává na historické hodnotě nálezu a také vnáší pohled do politické situace tohoto regionu z 12. století. Ražba stříbrných mincí pravděpodobně probíhala v pražské mincovně ze stříbra, které se tehdy do Čech dováželo.
Odborníci mají mnoho práce
Odborníci mají s novým nálezem mnoho práce. Musí se vrhnout do procesu čištění, zkoumání a katalogizace. Odborníci budou zkoumat denáry klasickým i rentgenovým snímkováním a spektrální analýzou. Ta určí jejich materiálové složení. Vyrobeny byly z mincovní slitiny, která obsahuje stříbro, příměs mědi, olova a stopově i další kovy. Až se zjistí konkrétní složení těchto mincí, tak to pomůže při odhalování použitého stříbra.
Kdy může poklad spatřit i veřejnost?
Než mince projdou všemi procesy a budou pečlivě zdokumentovány zabere nějaký čas. Odhaduje se přibližně rok na zpracování. Mince budou zpřístupněny veřejnosti v Českém muzeu stříbra v mincovní expozici v Kutné Hoře. Kutná Hora tak bude mít další lákadlo k návštěvě tuzemských i zahraničních turistů. Kutnohorský poklad přibližuje lidem pohled do historie středověku ve střední Evropě.
Nález tohoto pokladu obohatí historii kutnohorského regionu. A třeba vás tato upoutávka naláká na návštěvu tohoto krásného místa.