Poklad z 18.století starý více než 6 000 let byl nalezen na staveništi v Brně
Zahájit stavbu ve dnešní době rozhodně není jednoduché. Ať už kvůli dlouhému stavebnímu řízení, nebo stále rostoucím nákladům. Někteří z nás měli ale štěstí, že se právě na jejich pozemku našel při zahájení stavby poklad. Stavba se sice protáhla, ale nálezné je jistě neminulo.
Archeologové v Brně zaznamenali právě takový případ na konci roku 2020. Měli tak žně, které při stavbě domu opravdu nikdo nečekal. Staveniště se nacházelo hned na několika parcelách mezi ulicemi Táborská a Vančurova, a kousek zasahoval až do Juliánova.
Pozůstatky osídlení z 18. století i poklad starý více než šest tisíc let
Během výzkumu objevili odborníci sedm zděných sklepů a víc než 70 zahloubených zbytků obydlí, které souvisely s novověkým osídlením Juliánova v osmnáctém století. Kromě nejčastějších jímek nebo jam pro hašení vápna, se našlo také pět sklepů vyhloubených do podloží. Mimo jiné se v nich našly cennosti z 18. století, jako jsou zbytky keramiky, srp či krejcar z roku 1860.
Zajímavý je také objev mnohem starší. Archeologové našli v této oblasti také důkazy o osídlení Brna lidmi z jordanovské kultury z období přibližně 4000 před naším letopočtem, z doby eneolitu. Ve starší době kamenné tady vznikla dílna na výrobu štípané industrie, jak se jednoduchým nástrojům říká.
„Na dně hliníku se nacházely dvě kumulace mazanice, které mohou nasvědčovat o přítomnosti pecí. Opodál se pak nalezla jáma, do níž byl uložen keramický depot čítající dvě celé nádoby a zlomek minimálně jedné další nádoby,“ popsal archeolog Jiří Zubalík.
Stavby v Brně odkryly i další tajemství
Pozoruhodný objev středověkého předměstí odkryla výstavba bytového komplexu Pekárenský dvůr, za kterou stojí developerská a investiční společnost . Nález z roku 2021 obsahuje různé předměty z historických období od neolitu až po moderní dobu. Archeologové také odhalili studnu, pozůstatky polozemnice, opláštění pece a malé ohniště s kolovými jamkami.
„Vzácný je objev neolitické kultury s lineární keramikou. Dokládá ji krom různých tvarů malované keramiky i nález rozsáhlého sídliště s pozůstatky velkých kolových domů a zbytky pecí s jámami. Pece se tak často nenachází,“ informoval brněnský archeolog Michal Bučo.
Co vypovídají nálezy o moravské metropoli?
Brno, jak je známo, bylo ve středověku významným obchodním a politickým centrem. Nacházelo se na křižovatce obchodních cest, což vedlo k rozvoji městské ekonomiky a prosperitě. Výše zmínění nálezy jsou tedy cenným svědectvím o této dynamice, která se v Brně rozvíjela v období, kdy město začínalo získávat na významu.
Poklady nejsou v Česku nic výjimečného. Věděli jste ale, že máte možnost dokonce jeden velký objevit? A nemusíte chodit ani daleko od Brna! Na bojištích slavné bitvy u Slavkova má být údajně zakopán poklad, po kterém pátrají už generace hledačů. Informovali jsme o něm v našem článku, který najdete pod tímto odkazem.