Nález stříbrných grošů z období vlády Karla IV. na Tachovsku

Nález stříbrných grošů z období vlády Karla IV. na Tachovsku

Foto: urzine / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V lese nedaleko obce Nedražice na Tachovsku byl v roce 2022 objeven prastarý poklad, který obsahoval 92 zlatých florénů a dukátů a 343 pražských grošů ražených za vlády Karla IV. Pravděpodobně byl skryt před nějakým nebezpečím.

Obsah článku
  1. Původ grošů
  2. Další významné měny
  3. Kde je můžeme vidět?

Původ grošů

Pražský groš je stříbrná mince, která byla ražena za vlády Karla IV. v letech 1346–1378. Byl zaveden jako součást mincovní reformy, jejímž cílem bylo nahradit dosavadní drobné mince, jako byly denáry a brakteáty. Název „groš“ pochází z latinského denarius grossus, což znamená „silný denár“. Na lícní straně mince byla zobrazená česká královská koruna a na rubu dvouocasý lev – symbol českého státu. Pražský groš se stal oblíbeným platidlem nejen v Českém království, ale i v dalších evropských zemích. Mince byly raženy převážně v Kutné Hoře.

Groše, florény a další staré mince.
Groše, florény a další staré mince | Zdroj: vlad_star / Depositphotos

Celkově bylo za dobu existence pražského groše vyraženo až půl miliardy kusů. V době Karla IV. měl groš značnou kupní sílu – za jeden groš bylo možné koupit dvě kuřata nebo pytel žita. Nádeník si vydělal přibližně 6 grošů týdně, což odpovídá zhruba 1500 korunám v dnešních hodnotách, zatímco kvalifikovaný řemeslník až 20 grošů.

Další významné měny

Vedle grošů se ve 14. století používaly florény – zlaté mince ražené ve Florencii, které byly velmi ceněné po celé Evropě. Tyto mince sloužily především k obchodování a byly považovány za stabilní měnu. V době Karla IV. byly florény součástí obchodního systému, nikdy však nenahradily groše jako běžné platidlo.

V 16. století došlo k zavedení tolaru – stříbrné mince s velkou váhou a širokým obchodním využitím. Tolar se stal jednou z hlavních měn v Evropě a později i v amerických koloniích, kde dal vzniknout názvu dnešní měny: dolar.

Kde je můžeme vidět?

V České republice existuje několik muzeí zaměřených na numismatiku, kde si můžete na vlastní oči prohlédnout nejen pražské groše, ale i mnoho dalších historických mincí. Mezi nejznámější instituce patří:

Národní muzeum v Praze – jeho numismatické oddělení spravuje rozsáhlou sbírku mincí, medailí a dalších numismatických materiálů, dokumentujících historický a ekonomický vývoj.

Západočeské muzeum v Plzni – nabízí výstavu pamětních i oběžných mincí ražených v průběhu českých dějin, od keltských duhovek až po mince císaře Františka Josefa I.

Muzeum numismatiky v Chebu – první soukromé muzeum numismatiky v Čechách, které se zaměřuje na stálou expozici pražských grošů z let 1300–1654 a tematické výstavy numismatických sbírek.

A pokud se vám do muzea nechce, možná stačí projít se po lese – třeba narazíte na vlastní zlatý poklad, ukrytý před světem již stovky let.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama