Nejlepší olej leží nepovšimnutý na regálech – Češi berou ten nejhorší, a ještě si připlatí

Nejlepší olej leží nepovšimnutý na regálech – Češi berou ten nejhorší, a ještě si připlatí

Foto: JanPietruszka/ Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Smažená jídla jsou pro Česko typická. Experti na zdravou výživu by jistě měli připomínky. Kdo by ale neměl rád řízek nebo smažený sýr? Při smažení se pak neobejdete bez oleje. Ten však většina Čechů vybírá špatně a ještě je to stojí peníze.

Obsah článku
  1. Není olej jako olej
  2. Co je bod zakouření a proč je tak významný?

Není olej jako olej

V každém supermarketu najdou zákazníci oleje mnoha typů. V poslední době už se Češi naučili kupovat především ten olivový s představou, že je kvalitnější než olej řepkový či slunečnicový. Tak jednoduché to ale není. Olej lze použít nejen pro teplou, ale i pro studenou kuchyni. Jednotlivé typy olejů tak mají každý své nejvhodnější použití. Platí to samozřejmě i pro ten olivový, za který si zákazníci klidně rádi připlatí. Smažení ale není tím využitím, pro které by byl olivový olej určený. Naopak, patří v tomto ohledu k těm nejméně vhodným. Češi tak často platí velké peníze za olej, který následně používají úplně špatně. Levnější řepkový olej, který je pro smažení vhodnější, potom zcela zbytečně zůstává v regálech.

Co je bod zakouření a proč je tak významný?

Pod pojmem bod zakouření rozumíme teplotu, při které se olej začne pálit a rozkládat. Poté se stává prakticky nepoživatelným a hlavně: některé rozkladné produkty jsou vyloženě zdraví škodlivé, například rakovinotvorné. Z toho všeho logicky plyne, že pro smažení jsou vhodné oleje s vyšší hodnotou bodu zakouření. A to právě olivový olej není. Díky své jedinečné chuti je sice nejlepší volbou pro studenou kuchyni, v té teplé je to ale jinak. Na smažení je mnohem vhodnější především olej řepkový, případně slunečnicový. Čím vyšší obsah kyseliny olejové potom tyto produkty mají, tím lépe. Abychom byli přesnější: zatímco panenský olivový olej má bod zakouření 210 stupňů Celsia, olej řepkový může mít tento parametr až na hodnotě 246 stupňů Celsia. 

Pro smažení jsou vhodné oleje s vyšší hodnotou bodu zakouření, a to olivový olej není
Pro smažení jsou vhodné oleje s vyšší hodnotou bodu zakouření, a to olivový olej není | Zdroj: EdZbarzhyvetsky / Depositphotos

K dobru lze řepkovému oleji přičíst i fakt, že obsahuje větší množství omega-3 mastných kyselin než olej olivový a může tak být dokonce ještě zdravější. To je ale v případě smažení opravdu vedlejší, ani řepkový olej z řízku zdravé jídlo neudělá. I tak je možné vzít to v potaz jako vedlejší argument.

Pokud se olivového oleje nehodláte vzdát ani v teplé kuchyni, sáhnout můžete po rafinovaném produktu. Rafinace totiž odstraní látky, které mají zásluhu na nízkém bodu zakouření a tím udělají olej vhodnější pro tepelnou úpravu.  Zkrátka a dobře, investice do panenského nebo extra panenského olivového oleje není vždy tou nejmoudřejší. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama