Nejnovější trendy v Česku, které změní pohled na ekologii
Chránit přírodu a ekosystémy rozhodně není jednoduchým úkolem. Člověk krajinu změnil a příroda se s následky musí vyrovnat. Na to, jak Česko mění pohled na ekologii, se podíváme ve článku níže.
Témata ekologie se často točí okolo udržitelnosti. Pro příklad si vezměme třeba pobyt v nemocnicích a podávání léků v nich. Každý pacient dostane denně několik léků, většinou v různých intervalech. Existují nemocniční zařízení, kde sestra léky přinese a dá vám je hygienicky do vaší osobní "mističky". Pak ale máme špitály, kde si pro léky chodící pacient může dojít sám. Nepoužívá svou mističku, protože zde žádná není k dispozici, a léky si vezme do ruky. To by se ale správně nemělo a sestra mu tak lék dá do sáčku. Ekologicky vzdělaný člověk si takový sáček ponechá a příště jej znovu použije, většina lidí ale sáček vyhodí či ztratí. Za pobyt jich tak využije i desítky.
Téma udržitelnosti začíná u každého z nás, řešit bychom jej měli už při nákupu věcí. Pokud se výrobek vyplatí opravit, vždy je lepší takto učinit, než jej vyhodit a koupit nový kus. Přemýšlet pak musíme i v klasických obchodech s potravinami, kde je často na výběr. Vždy je lepší koupit jednodušší balení a vyhnout se těm, která obsahují množství plastů. Jen tak donutíme výrobce, aby obaly zjednodušovali a zlepšovali.
Z výzkumu společnosti Kantar vyplývá, že se o udržitelnost aktivně zajímá polovina Čechů.
Novinky, které rozbouřily emoce
Některé štvou a jiné je zase vítají. Firmy v rámci ekologie zavedly několik novinek a některé z nich jsou už také v České republice. Mezi nové trendy patří například papírová brčka v řezězcích rychlého občerstvení. Jejich zavedením se sice zamezilo zbytečné spotřebě jednorázového plastu, některým z nás ale vadí jejich poměrně krátká použitelnost. Další z trendů, který k nám dorazil, jsou na pevno přichycené zátky u lahví. I ty v posledním období budí emoce, tento projekt má pro změnu zvýšit recyklovatelnost. Něktěří lidé jednoduše víčka odhazovali do přírody.
„Změny ve vnímání udržitelnosti vidíme v proměně přístupu našich klientů. Týká se to státních institucí, samospráv, developerů i velkých výrobních firem. Tam, kde jsme před deseti lety museli vysvětlovat, že není dobré bez ladu a skladu stavět logistické haly na zemědělské půdě, že je potřeba přecházet k obnovitelným zdrojům nebo sbírat ESG data o dopadech podnikání, dnes mnozí klienti přicházejí sami s tím, že chtějí právní a konzultační podporu pro své projekty,“ říká Pavel Franc, šéf poradenské společnosti Frank Bold.
Třídění odpadů a chystané změny
Za léta fungování popelnic na tříděné odpady se lidé u nás vcelku naučili třídit. Všechny nádoby na odpad jsou krásně popsané a správnost třídění se zvyšuje. Přesto se zavádí novinka odkoukaná ze zahraničí. Od poloviny roku 2025 by měla být platná novela o zálohování PET lahví, uvádí tak oficiální web Ministrerstva životního prostředí. Zálohovat se konkrétně budou:
- plastové lahve o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (tj. lahve od stolních i minerálních vod, džusů, ovocných či zeleninových šťáv, piva apod.).
- plechovky o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (typicky od energetických nápojů, limonády, piva atd.).
I tento trend rozvířil emoce, proč bychom měli mít zálohované obaly, když je nyní dobře třídíme? Tlak vzniká i směrem k prodejcům, kteří s tímto nařízením budou mít další náklady navíc. Cíl ministerstva je jasný - zvýšit protříděnost, snížit celkový odpad a především reagovat na připravované nařízení Evropské unie. Stejně tak tomu bylo i v případě zmiňovaných víček.
Sledujete moderní trendy v ekologii, a jak je hodnotíte?