Houska, Zvíkov nebo Lemberk: Hrady, kde ožívají legendy

Houska, Zvíkov nebo Lemberk: Hrady, kde ožívají legendy

Foto: dc_9 / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česko bylo ve středověku centrem. Ať už se bavíme o dobách Karla IV., kdy bylo naše království absolutně na vrcholu, nebo o věcích vládců dalších. Na našem území tak vznikl nespočet zámku, sídel a hradů. A právě posledním z nich se budeme podrobněji věnovat.

Obsah článku
  1. Sídlo, nebo obranný val?
  2. Nejtajemnější hrady Česka
  3. Bílá paní Rožumberská
  4. Zvíkovské pověsti a mnohé další

Sídlo, nebo obranný val?

Ve středověku by odpověď zněla jasně – obojí! Tato masivní kamenná sídla totiž plnila hned několik funkcí. Vedle přístřeší pro své obyvatele především sloužila k obraně okolí. Takový hrad se samozřejmě stavěl většinou na kopci a to hned ze dvou důvodů. Každý ho viděl a také byl vidět, dával tak okolí jasně najevo, čí je dané území. Strategicky také často chránil důležitá místa nebo obchodní stezky. V případě obrany pak poskytl útočiště vyděšeným obyvatelům okolních vesnic. Okázalé sídlo si nemohl postavit každý, z pravidla musel být zámožný a zároveň patřit ke šlechtě. Dnes byste potřebovali stavební povolení, dříve se jednalo o svolení panovníka. Dnes je otázkou, co byste sehnali dříve…

Nejtajemnější hrady Česka

Známé monumenty jako Karlštejn, Bouzov nebo brněnský Špilberk zná snad každý. Říká vám ale něco název Houska? Ten leží ve východní části Kokořínska v Libereckém kraji a ne nadarmo se mu přezdívá brána do pekel. Podle pověstí totiž právě nad bránou do pekla stojí hradní kaple. Celý hrad tak stojí nad čertovským vstupem. Na tuto legendu naráží i jedna z Máchových povídek, kdy popisuje, jak se po půlnoci octl v průchodu jakousi ¨podzemní dírou, která ho posunula až do roku 2006. Vchod do útrob pekelných ale vyvěrá i na hradě Trosky. Zde se totiž rozléhají rozvinuté podzemní chodby. Další z pověstí ale praví, že se jedná o cestách časem a jiných dimenzích. Ať tak či tak, v chodbách se místy objevují odstrašující nápisy hrozící smrtí či blouzněním.

Zajímavý je také státní zámek Lemberk. Zdejší návštěvníky děsí především záhadné zvuky. Ozývá se zde nářek, praskání dřeva a v noci prý někdo stěhuje těžký nábytek. Samozřejmě, že při pokusech nebyl nikdo odhalen.

Bílá paní Rožumberská

Už jen tento přídomek bude pro některé ze čtenářů zajímavý. Ano, tato nejznámější Bílá paní údajně pocházela ze slavného rodu Rožumberků. Pravidelně se prý zjevuje na jejich hradech, především pak na samotném Rožumberku. Zde se například za druhé světové války (když tu měli sraz nacisté) objevil bílí přízrak právě při vztyčování vlajky s hákovým křížem. Celou událost vyšetřovalo dokonce gestapo, ovšem bezvýsledně. Hradní paní tak zřejmě střeží hrad dodnes.

Domnělý Portrét Perchty z Rožmberka alias Portrét Bílé paní rožmberské
Domnělý Portrét Perchty z Rožmberka alias Portrét Bílé paní rožmberské | Zdroj: Acoma / Creative commons, CC-BY-SA

Zvíkovské pověsti a mnohé další

Státní hrad Zvíkov údajně založila jedna z dcer praotce Čecha. Váže se k němu hned několik pověstí. Obránci hradu mohli využívat tajnou chodbu, která vede do gotické kaple ze 13. století. Potíž je ale v tom, že ji hlídají dva velcí psi s ohnivýma očima. Podle další legendy ten, kdo se odváží přespat v hradní věži, do roka zemře. Další pověsti bychom mohli najít i na hradech Svojanov, Perštejn (zde se objevuje opět Bílá paní) či na zámku Brtnice.

Vypadá to tedy, že tajemných hradů a zámků je v Česku celá řada, další příklady bychom určitě našli i v zahraničí. Otázkou zůstává, které z legend jsou založeny na pravdě. Mnoho prokázaných případů a svědectví vystrašených svědků však hovoří o tom, že jich bude více. A jaké pověsti o našich monumentálních hradech znáte vy?

Reklama
Reklama