Žirafy mají podivný spánkový režim. Vědci teprve teď pochopili proč
Žirafy jsou fascinující zvířata, jejichž chování a zvyky stále skrývají mnohá tajemství. Jedním z nejzajímavějších aspektů jejich života je způsob, jakým spí. Některé polohy spánku i důvody pro ně vás překvapí.
Žirafy patří obecně k největším lákadlům zoologických zahrad a také k dětským oblíbencům. Jedná se o nejvyšší suchozemské obratlovce, a tak není divu, že se těší takové oblibě a zájmu lidí. Žirafí samice dosahují výšky 4 až 4,5 metru, samci potom 5 až 6 metrů.
Žirafí samice přichází do říje každých čtrnáct dní a samci se od stáda odpojují ve věku tří let. Tvoří pak tak zvané „mládenecké skupiny“ a běhají od stáda ke stádu, kde čas od času vyhledají právě samice v říji. Samotná stáda jsou rozptýlená na poměrně velké ploše. Většinu dne tráví žirafy pastvou, tu konzumují částečně i v noci. Zajímavý je i samotný spánek, informace o něj naleznete níže ve článku.
Jak je vidět ve vidu výše, žirafy si svá mláďata dokáží ohlídat, ne vždy je to tak ale vůči šelmám. Dospělý jedinec má samozřejmě široký rozhled a dobře mířeným kopem může útočníka i usmrtit, právě mláďata jsou ale ve stádech nejzranitelnější.
Spánek ve stoje i zajímavých polohách
Téma ohledně spánku žiraf by dalo na knihu. Některé roztomilé a až akrobatické polohy, ve kterých tito přežvýkavci spí, můžete vidět na tomto odkazu. Překvapí vás určitě zejména celkový čas, po který žirafa spí v rámci jednoho dne. Ten se totiž nepočítá v řádu hodin, ale minut! Pohybuje se asi mezi deseti minutami a dvěma hodinami. Vědci tak až do roku 1950 věříli, že tito tvorové nepotřebují spánek vůbec.
Kromě spánku ve stoje se žirafa čas od času stočí i do zajímavých poloh. Především mláďata vytváří akrobatické sestavy, zkušení samci a samice už vědí, jak správně poskládat nohy pod tělo.
Žirafí spánek je ovlivněn především přirozenými pudy. Spí málo a ve velmi krátkých intervalech, protože by se mohly stát snadnou kořistí predátorů. Je to také hlavní důvod toho, proč spí mnohem radši vestoje než vleže.