Co kdybychom přestali chodit do práce? Klasická životní náplň lidstva se razantně mění

Co kdybychom přestali chodit do práce? Klasická životní náplň lidstva se razantně mění

Foto: .shock / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nastává čas, kdy nebudeme muset chodit do práce? Zatím většinu našeho života a času na této planetě upíráme práci. Může se stát, že bude zabírat méně času a prostoru v našem životě? A co budeme dělat místo toho? Možná budeme jednou vzpomínat na dobu, kdy jsme denně vstávali do práce, jako se dnes učíme o středověku. V učebnicích bude tato éra popisována jako období, kdy lidstvo plýtvalo životy bezdůvodně. Můžeme se dočkat doby, kdy práce nebude nutností?

Obsah článku
  1. Proměna práce a otázka potřebnosti nových služeb
  2. Globální zkracování pracovní doby a podpora zájmových aktivit
  3. Práce jako důležitá součást života
  4. Boj o konec „chození do práce"
  5. Společenská reforma a snížení nadbytečných pracovních míst
  6. Cesta ke změnám

Již v roce 1995 se americký ekonom Jeremy Rifkin (v roce 1995 vydal knihu Konec práce) a francouzská socioložka a filozofka Dominique Médaová (autorka knihy Práce na pokraji vyhynutí?) začali ptát, zda se blíží konec éry, kdy budeme muset pravidelně chodit do zaměstnání. Jejich úvahy jsou stále aktuální, a to zejména v kontextu pokračující automatizace a přesunu některých průmyslových odvětví do jiných zemí. Jak se svět mění, lidé nacházejí zaměstnání stále více v sektoru služeb, IT, doručování a dalších moderních odvětví, zamýšlí se personalistický web Welcometothejungle.com.

Proměna práce a otázka potřebnosti nových služeb

Rostoucí automatizace a technologický pokrok vytvářejí nové možnosti zaměstnání, ale také kladou otázku, zda vytváříme stále nové trhy pro služby, které jsou vlastně zbytečné. Dnes si jídlo můžeme objednat k sobě domů, psy můžeme najít na seznamkách a hry můžeme hrát online. Otázkou zůstává, zda potřebujeme ještě další zbrusu nové služby a výrobky.

Vysazování květin v okolí, publikování přednášek na YouTube, vaření, hraní na hudební nástroje, čas strávený s rodinou – tím vším se můžeme rozvíjet a vzdělávat, aniž bychom se stresovali jako v práci, protože na tom nezávisí naše živobytí.

Dáte přednost rodinnému pečení, nebo přesčasům?
Dáte přednost rodinnému pečení, nebo přesčasům? | Zdroj: dmbaker / Depositphotos

Globální zkracování pracovní doby a podpora zájmových aktivit

Dominique Médaová navrhuje zkrácení pracovní doby a lepší rozložení pracovní zátěže, aby se zabránilo nadměrnému pracovnímu vytížení některých lidí a zvýšila se dostupnost pracovních míst. Měli bychom také podporovat zájmové, společenské a politické aktivity, aby společnost ocenila i jiné formy přínosu kromě placené práce.

Práce jako důležitá součást života

Navzdory automatizaci a změnám ve světě práce, mnoho lidí stále považuje práci za klíčovou součást svého života. Práce přináší smysl, sociální jistoty a naplňuje očekávání a plány lidí. Je možná flexibilnější a nejistější, ale zůstává základním zdrojem obživy a sociální stability.

Boj o konec „chození do práce"

Debata o budoucnosti práce a potřebnosti změn ve společnosti pokračuje. Médaová tvrdí, že lidé mohou najít seberealizaci, užitečnost a smysluplnost i mimo práci, například v dobrovolnických aktivitách, politice a zájmovém koníčku. Je tedy možné, že společnost by měla přehodnotit svůj vztah k práci a přijmout určité změny.

Společenská reforma a snížení nadbytečných pracovních míst

Názor na „konec chození do práce" neznamená, že by všechna zaměstnání měla být okamžitě zrušena. Místo toho by mohlo dojít k sociální reformě, která by zahrnovala zkrácení pracovní doby a snížení produkce a spotřeby nepotřebných služeb a zboží. To by však vyžadovalo i změny v sociálním systému, aby lidé nemuseli hledat bezvýznamnou práci jen kvůli obživě.

Cesta ke změnám

Pokračující technologický vývoj a automatizace přinášejí nové výzvy ohledně budoucnosti práce. Otázka, zda budeme muset stále chodit do práce, zůstává otevřená. Je na nás, abychom se zamysleli nad tím, jaká práce je pro nás skutečně důležitá, a zda potřebujeme změny ve společnosti, které by umožnily lepší rovnováhu mezi prací a životem a šetrnost vůči planetě, uzavírá malé filozofické okénko na toto téma web Welcometothejungle.com.

Reklama
Reklama