Překvapující profese v Česku, kde můžete vydělat tolik, že se vám o tom ani nezdálo

Překvapující profese v Česku, kde můžete vydělat tolik, že se vám o tom ani nezdálo

Foto: Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Životy většiny lidí v České republice se bohužel stále nemohou rovnat těm západním. Myslíme tím především oblast výdělků. Minimální mzdy ve většině západních států, Německem počínaje a USA konče, jsou násobně vyšší než u nás. Přesto ale existují profese, kde neskončíte na dně. Naopak si v nich výrazně polepšíte.

Obsah článku
  1. Čím dříve, tím lépe
  2. OSVČ nebo zaměstnání?
  3. Kterou práci spíše ne?

Čím dříve, tím lépe

Čím dříve se rozhodnete pro změnu kariérní dráhy, tím větší šanci budete mít. I v České republice je nespočet profesí, které vám opravdu mohou změnit život. Některých kariérních zaměření opravdu nelze dosáhnout jinak než studiem. A zde zmíněné pravidlo platí především. Jedná se například o lékaře či soudce, kde je potřebné dlouhé studium a následná praxe. Můžete ale začít jinak a nastoupit například na kurz řidiče rychlé záchranné služby. Zde sice musíte mít řidičský průkaz skupiny C, ale rozhodně není nereálné v relativně krátké době profese dosáhnout. Takový pracovník si sice nevydělá sto tisíc korun měsíčně, plat je zde ale rozhodně zajímavý.

OSVČ nebo zaměstnání?

Kde se dá vydělat nejvíce peněz? Která zaměstnání mají zlatá dna? Takové otázky si alespoň jednou za život kladl asi každý. Pokud se budeme držet jistoty stabilního zaměstnání, pravidelně placené dovolené a benefitů, musíme zabrousit právě ke klasickým pracovním poměrům. Zde v České republice jasně vyhrávají:

  • piloti a řídící leteckého provozu
  • soudci, právníci
  • manažeři TOP společností
  • vrcholní představitelé státu
  • primáři, přednostové a ředitelé nemocnic či pojišťoven
  • kvalitní pracovníci IT

A jak je to tedy s tím OSVČ? Šikovný člověk, který má v životě jasný cíl, si po založení OSVČ, a velmi často následném přechodu na jinou formu podnikání, může vydělat ještě více. Stačí „jen“ objevit oblast, kde je menší konkurence, nebo kterou zvládáte tak bravurně, že se zakázky jen pohrnou.

Kterou práci spíše ne?

„Uč se, ať neskončíš jako popelář.“ Tuto větu jsem slýchal často, je však tato práce tak špatná? Jistě, na první pohled asi nenaláká. Průměrný plat je zde 28 000 čistého, což se rozhodně neřadí mezi nejhůře placené profese! Řidič si samozřejmě vydělá více – mezi nejhorší práce bychom tedy tuto pozici rozhodně nezařadili. K těm, kde si sáhnete na dno našeho pracovního trhu, suverénně patří nejméně kvalifikovaní pracovníci pod agenturou. Ta totiž z už tak nízkých výdělků ještě kus ukrojí. Zaměstnancům pak vedle častého přecházení mezi více firmami nezbývá nic jiného než se spokojit se životem na ubytovně a vyjít s málem. Další z neméně lepších profesí mají například pracovníci úklidu, pomocní kuchaři či pěší doručovatelé a kurýři v některých společnostech (zde pozor, existují i výborně placená místa kurýrů).

Většina z nás asi může nakonec hodnotit svou práci jako přijatelnou, jelikož představa vyžití z minimálního platu je více než složitá. A co poradit těm z nás, kdo se pohybují spíše u dna? Jak se z něj odrazit? Vedle chuti něco změnit se můžete inspirovat například rekvalifikačními kurzy, na které stát přispěje až do částky 50 000 Kč. Volbu budoucího zaměstnání je ale třeba pečlivě zvážit. A jak jste se svým zaměstnáním spokojeni vy?

Reklama
Zdroje článku:
Reklama