Prokleté hrady a zapomenuté zámky: Temná historie, která dodnes nahání hrůzu

Prokleté hrady a zapomenuté zámky: Temná historie, která dodnes nahání hrůzu

Foto: Dynamoland / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Když se podíváme na monumentální historické stavby, představíme si dobu rytířských turnajů, velkolepých hostin a ušlechtilých činů. Přesto byly hrady a zámky často svědky mnohem temnějších událostí, které si jen stěží dokážeme představit.

Obsah článku
  1. Hrad Moosham, Rakousko: Dějiště čarodějnických procesů
  2. Čarodějnické procesy
  3. Moosham dnes
  4. Zámek Colditz, Německo: Legendární zajatecký tábor
  5. Colditz dnes
  6. Prokleté hrady a zapomenuté zámky v Čechách
  7. Objevte temnou historii blízko vás

Hrad Moosham, Rakousko: Dějiště čarodějnických procesů

Hrad Moosham, nacházející se v rakouském Unternbergu v oblasti Lungau, byl postaven na základech římského opevnění. První zmínky o něm pocházejí z roku 1191. Od 14. století sloužil jako sídlo zemských soudů a v 16. století prošel přestavbou, která mu dala jeho současnou podobu.

Svět je plný hradů a zámků s minulostí, jenž v dnešní době nahání hrůzu.muzeum
Svět je plný hradů a zámků s minulostí, jenž v dnešní době nahání hrůzu. | Zdroj: ccaetano / Depositphotos

Čarodějnické procesy

Mezi lety 1675 a 1690 se hrad stal centrem tzv. salcburských čarodějnických procesů. Během této doby zde bylo souzeno, mučeno a popraveno více než 100 lidí obviněných z čarodějnictví, včetně dětí ve věku deset až patnáct let. Na rozdíl od většiny procesů té doby byli na Mooshamu obětí čarodějnických honů převážně muži. Odsouzení byli popravováni stětím, nebo v horším případě upáleni.

Události zanechaly na hradě hluboké stopy, a dodnes je Moosham známý svou temnou a děsivou historií.

Moosham dnes

Hrad je v současnosti v soukromém vlastnictví rodiny Wilczek a funguje jako muzeum. Návštěvníci mohou vidět sbírky umění, archeologické nálezy z římské éry a expozice věnované čarodějnickým procesům, včetně originálních nástrojů na mučení. Hradní zaměstnanci a turisté často hlásí nevysvětlitelné jevy – podivné zvuky, kroky nebo mlhavé postavy.

Zámek Colditz, Německo: Legendární zajatecký tábor

Zámek Colditz, renesanční pevnost nacházející se v německém Sasku, má historii sahající až do roku 1046, kdy byl zmíněn v darovací listině krále Jindřicha III. Nejznámější je však jeho úloha během druhé světové války, kdy sloužil jako zajatecký tábor pro spojenecké důstojníky.

Oproti jiným táborům byl Colditz určen pro vězně, kteří se opakovaně pokusili o útěk. I přes přísná bezpečnostní opatření se mnohým z nich podařilo uprchnout, což zámek proslavilo. Tento dramatický aspekt jeho historie z něj činí jedno z legendárních, ač méně známých míst spojených s válečnými událostmi.

Colditz dnes

Zámek je dnes přístupný veřejnosti a prohlídky se zaměřují na jeho dramatickou historii. Expozice zahrnují příběhy válečných zajatců, a část areálu byla dokonce přestavěna na hotel. Colditz představuje fascinující zastavení pro každého, kdo se zajímá o evropské dějiny.

Prokleté hrady a zapomenuté zámky v Čechách

Mezi české prokleté hrady patří například hrad Houska, o kterém se traduje, že střeží bránu do pekla. Podle pověstí zde básník Karel Hynek Mácha zažil setkání s tajemnou bytostí, která mu ukázala vize budoucnosti.

Pokud vás více zajímají zámky, stojí za zmínku opuštěný zámek v Mimoni. Kdysi honosné sídlo bylo po druhé světové válce opuštěno a nyní chátrá. Zámek je dnes nepřístupný veřejnosti, ale jeho historie stále čeká na své znovuobjevení.

Objevte temnou historii blízko vás

Pokud nejste fanoušci zahraniční turistiky, nemusíte chodit daleko. Česká republika i Morava nabízí mnoho zajímavých míst s temnou historií, která čekají na objevení. Stačí trochu zapátrat a můžete se vydat na cestu plnou tajemství a záhad.

Reklama
Reklama