Retro kvíz: Zavzpomínejte na legendární písničky od táboráku
Táboráky máte spojeny s časem léta, kdy jste jako děti jezdily se svými kamarády na tábory. Táborový oheň je krásným spojovacím prvkem vyznavačů trampingu a k ohni samozřejmě patří i písničky.
Tramping
Tramping má v našich krajinách dlouhodobou historii, počátky sahají až do období první republiky. Mladí lidé rádi prozkoumávali krásy přírody a objevovali nová místa. Šlo o únik z městských bran do klidné přírody. Mladé lidi lákalo dobrodružství spojené s pochody ve volné přírodě a také krása skal, luk a strání, možnost umýt se v zurčícím potůčku.
Zakládání osad
Trampové zezačátku přespávali pod širým nebem, později se tato činnost rozmohla tak, že tito nadšenci začali zakládat osady. Nejstarší osada byla založena na Vltavě kolem roku 1918 na místě Svatojánských proudů. Toto místo je dnes pod vodou štěchovické přehradní nádrže. Nová kolonie byla poté postavena v lese nad zátopovým pásmem.
Postupně se trampování rozrostlo po celém Československu a tato činnost přetrvává do současnosti. Osady se zakládaly na těch nejkrásnějších místech v krajině. Mají originální název, každá měla svého šerifa a vlajku. V osadách vznikaly trampské písně, mnohé z nich jsou známé dodnes a u táboráku si je rádi zazpíváte.
Složení kapely
K táborovému ohni se hodí odjakživa akustická kytara. Z trampských písniček se postupně stávaly propracovanější skladby. K akustické kytaře přibyly banja, kontrabasy, mandolíny a někdy i bicí. Moderní trampské skladby vznikaly na přelomu 50.a 60. let dvacátého století. Také atraktivní žánry jako je rock´n´roll či bigbeat začaly tuto tvorbu trampských písní ovlivňovat.
Trampské kapely
Kapelu Brontosauři Františka a Jana Nedvědových znali všichni, skupinu Pacifik, Hop Trop, Kamarády táborových ohňů, Kapitána Kida, Wabiho a Mikoho Ryvolu a další. Jan Nedvěd říká v rozhovoru s Petrem Jandou:
Půjdem se kulturně osvěžit, budem dělat to, co se v létě dělat má.
Písničky k táborovým ohňům
Pravý táborový oheň se neobejde bez trampských písniček s akustickou kytarou. Jaké hity u tohoto ohně zaznívají? K pohodě, kdy se člověk dívá do plamenů ohně, patří klasické písně jako jsou „Stánky“ – U stánku, na levnou krásu, postávaj a ze slov a hlasů, poznávám, jak málo jsme jim stačili dát…. Kdokoliv začne hrát tuto píseň, rozezní se okolo všechny hlasy. Stejně šlágry jako „Dajána“ – Lidé o ní říkají, že je v lásce nestálá, ona zatím potají, jediného v srdci má…. Nebo „Valčíček“ – Tuhle písničku chtěl bych ti lásko dát, ať ti každej den připomíná….. stejně funguje píseň „Růže s Texasu“ – Jedu vám takhle stezkou, dát koním k řece pít, v tom potkám holku hezkou, až jsem vám z koně slít…… nebo „Slavíci z Madridu“…..Nebe je modrý a zlatý,…či „Báječná ženská“ – Když si báječnou ženskou, vezme báječnej chlap….či mnoho písniček od Jarka Nohavici – „Dokud se zpívá, ještě se neumřelo.“.nebo přezpívanou písničku kapely Spirituál kvintet – „Válka růží“.
Trampská výbava
Jako správní trampové potřebujete krosnu, spacák, celtu, ešus, pohorky, pláštěnku nebo pončo a hlavně dobrodružnou povahu, když budete chtít přespávat pod širým nebem nebo někde pod skalním převisem.
Retro kvíz: Vzpomenete si na legendární písničky k táborovému ohni?