1415: Datum, které se stalo ohněm v srdci českého národa
Je tomu více než 600 let, kdy v roce 1415 vzplál oheň v srdci našeho národa. Dnes si připomene příběh, který se odehrával v Kostnici a zůstal dodnes v paměti našeho národa.
Nejznámější český reformátor, Jan Hus, se narodil kolem roku 1370 v Husinci u Prachatic. Kněze a brilantního kazatele, náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga a reformátora připomíná řada míst, od památníku v jihočeském Husinci přes Betlémskou kapli v Praze až po hrad Krakovec. Ten byl posledním místem, kde Hus působil před svým odchodem do Kostnice.
Husova kázání byla odvážná a výstřední a Pražené je obdivovaly. Kritizoval v nich především hromadění bohatství církví, obchodování s odpustky i rostoucí vliv kněžstva na světskou politiku. Jeho názory byly ovlivněny myšlenkami Milíče z Kroměříže, a především pak anglického reformátora Jana Viklefa univerzity v Oxfordu, jehož učení začalo do Čech pronikat koncem 14. století. Mistrovi se taktéž připisuje reforma českého pravopisu, kdy nahradil spřežky diakritickými znaménky tzv. nabodeníčky.
Snažení mistra Jana Husa samozřejmě nemohlo zůstat bez povšimnutí církve, která je samozřejmě nepodporovala. Jak by také při svých tehdejších prohřešcích mohla. Kázání byl ale nakloněn král Václav IV., který jim k Janu Husovi a jeho názorům projevoval značné sympatie. Jeho vláda ale netrvala věčně a jeho nástupce už takto naladěný nebyl. Za vlády Zikmunda se totiž konal tzv. Kostnický koncil.
Vlákání do pasti a zmanipulovaný proces
Janovi se do Kostnice zprvu nechtělo, měl ale obdržet bezpečnostní záruky a kázat zde o svých názorech. Krátce po příjezdu do Kostnice byl se Zikmundovým tichým souhlasem zatčen a umístěn do přísného vězení, z něhož se již nikdy nedostal. Husovým nepřátelům se pak podařilo dosáhnout toho, že byl souzen před Kostnickým koncilem jako viklefistický kacíř.
Ještě před finálním odsouzením byl mistr vyzván, aby od svých názorů upustil Jan Hus ale odmítl a tak byl 6. července 1415 odsouzen za kacířství a upálen na hranici. Jeho odkaz, hrdinství a snahy o reformaci zůstávají navždy v srdcích Čechů, kteří jej nedávno zvolili mezi největší Čechy historie. Zařadil se tak po bok Karla IV., Tomáš Garrigue Masaryka, či Karla Gotta.