Změny, která v roce 2025 zavádějí české školní jídelny, vzbuzují emoce

Změny, která v roce 2025 zavádějí české školní jídelny, vzbuzují emoce

Foto: HighwayStarz / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Starým časům ve školních jídelnách nejspíše odeznělo. Vzpomínáte na svá školní léta a jídla, která vám byla servírována? Některé zážitky ze školní jídelny v nás zůstávají ještě dlouhá léta, co přinesou očekávané změny?

Obsah článku
  1. Cílem je zařadit dětem zdravější potraviny
  2. Stop uzeninám a sladkým jídlům, jedno oblíbené vás určitě překvapí

Očekávané změny, která v roce 2025 zavádějí české školní jídelny, vzbuzují emoce. Jedním z hlavních bodů je samozřejmě onen známý spotřební koš. Nový trend očekáváme v oblasti nápojů a z jídelen zmizí i jedno jídlo, které jste měli pravděpodobně jako jedno z mála, rádi.

„Kolem spotřebního koše je spousta fám, třeba že děti pořád budeme cpát luštěninami. Není to tak. Trochu mi ale vadí, že by měly pít jen čistou vodu. Když jim ji budu dávat k obědu pořád, nebudou ji chtít,“ řekla Novinkám vedoucí školní jídelny ZŠ a MŠ Stěžery Věra Homolková.

Cílem je zařadit dětem zdravější potraviny

Cílem novely a aktualizace spotřebního koše je to, aby byla strava našich dětí mnohem zdravější. Kromě prioritizace čisté vody bude zařazeno také více ryb, luštěnin a zeleniny. Podle některých odpůrců je ale problém, že to tak bude na úkor masa. Ono maso není v dietách a zdravém životním stylu zakázáno, pokud je využitý vhodný typ a také správná úprava. Něco jiného je jíst smažené nugetky, nebo dušené libové maso s mrkví.

Výraznou změnou, což pravděpodobně ocení každý, je výrazné omezení nezdravých ingrediencí, jako je palmový olej a další tropické tuky. Ty tak dostanou ve školních kuchyních stopku, obsahují totiž nasycené mastné kyseliny a jejich používání je kritizováno i z ekologických důvodů. Výraznou regulací také projdou různé instantní směsi. Má se tak začít vařit opět od poctivých základů.

„Ten, kdo vaří klasicky a má na stole čerstvou mrkev, celer, a ne sterilovanou zeleninu, to zvládne. Kdo je ale zvyklý využívat polotovary, bude to mít těžší. Pokud na talíř dáte kyselou okurku z láku, už to nemůžete započítat jako zeleninu, protože je upravená, osolená. Pokud si vyrobíte sami koblihy, a nekoupíte si je, můžete si snížit obsah cukru,“ přiblížila Novinkám již zmíněná vedoucí školní jídelny ZŠ a MŠ Stěžery Věra Homolková.

Stop uzeninám a sladkým jídlům, jedno oblíbené vás určitě překvapí

Podle návrhu vyhlášky dostanou žáci sladký nápoj nanejvýš dvakrát do měsíce, a i to jen s cukrem do 2,5 g na 100 ml. Standardem se místo toho stane voda, neslazený čaj či mléko. Obdobná pravidla by měla platit i pro smažená jídla, uzeniny, párky a klobásy nejsou podle nových doporučení vhodné vůbec. Velmi pravděpodobně tak "odzvoní" populárním šunkaflekům, frankfurtské polévce, nebo haluškám s uzeným. Ze školních jídelen by měly úplně vymizet také dukátové buchtičky, což bylo asi nejoblíběnější jídlo z dětství mnohých z nás.

Jak tyto změny hodnotíte a podepsali byste se za nimi? Myslíte, že současné nízké dotace jídelen umožní vařit opravdu zdravě a kvalitně?

Reklama
Zdroj článku:
Reklama