Proč Čechy přitahují slavné zahraniční zvyky a zapomínají na vlastní
Většina Čechů má oblíbených hned několik svátků a zvyků, které jsou u nás během roku tradiční. Vedle pomlázky či Vánoc existuje ale hned několik tradic. Které jsme převzali ze zahraničí. Proč tomu tak je? To si rozebereme na řádcích níže.
Mediální tlak a popkulturní vlivy
Od pádu „železné opony“ se u nás odvysílal nespočet zahraničních filmů, dokumentů a seriálů. V nemalém procentu z nich šlo přímo o trháky z Hollywoodu, není se tedy čemu divit, že jsme se jimi z části inspirovali. Především pak u romantických událostí, jako je Valentýn, nebo u těch společensky zajímavých. Mezi ty můžeme zařadit například Halloween a vydlabávání dýní dětmi.
Svůj podíl v ovlivňování našich zvyků mají i zahraniční kulturní události nebo hudební klipy. I ty často udávají budoucí trendy.
Marketingový tlak, proč nenakoupit ve slevě?
S různými událostmi jsou spojeny skvělé cenovky v regálech i na internetu. Převzatým zvykem je i Black friday, kde se o slevách snad nemusíme ani zmiňovat. Ani tato událost u nás dříve neprobíhala, dnes patří mezi ty nejvíce oblíbené. V konečném důsledku na ní samozřejmě vydělávají především obchodníci a poskytovatelé marketingových služeb.
Touha po změně a zábavě
Staročeské, moravské nebo slovenské tradice jsou nádherné. O tom bychom se snad ani diskutovat neodvážili. Pro některé z nás ale mohou být české tradice přežité, jiní zase hledají změnu či pobavení. I z těchto důvodů získávají zahraniční zvyky stále větší oblibu a ty domácí spíše ustupují. Nakonec je ale jen na nás, čemu budeme dávat přednost.
Pojďme si ještě podrobněji představit zahraniční zvyky, které se u nás těší velké či stoupající oblibě:
- Halloween – název tohoto svátku je odvozen od anglického sousloví „All hallow even“, tedy předvečer všech svatých. V Česku sice tento svátek přebírá stále více z nás, ale neúplný. Vynecháváme například tradici „trick or treat“. Aktivita je rozšířená především v USA, Spojeném království či středním Mexiku. Jde vlastně o takovou „halloweenskou koledu“, kdy obchází domy děti, které jsou převlečeny v kostýmech pohádkových postav či superhrdinů.
- Valentýn – tento svátek asi nemusíme dlouze představovat. Češi se stále rozdělují na odpůrce a „vyznavače“. Rozhodně je třeba uznat, že především mladí lidé tuto událost pravidelně oslavují a klasické prvomájové tradice spíše ustupují. Je také spojen s marketingem a zvýšením prodejů některých obchodníků.
- Black Friday – ten jsme již zmínili výše. Jde o velmi oblíbenou tradici obchodníků ve světě i v tuzemsku. Pravidelně tak můžete zakoupit zboží až o vyšší desítky procent levněji. Vždy je ale třeba zachovat zdravý rozum a ceny navzájem porovnávat.
- Další převzaté zvyky a tradice. Můžeme sem zařadit například zahraniční kuchyně a pokrmy, sledování zahraničních seriálů či o objednání pizzy k oblíbenému sportovnímu přenosu.
Češi jsou obecně experimentování se zahraničními tradicemi velmi otevření a ty české naopak v posledních letech ustupují. I tak ale existuje spoustu krásných českých zvyků, které stojí za to zachovat.