Čísla spjatá s tlačenicí na Letné. Komunisté do ní napumpovali desítky milionů
Největší skupinové sousoší v Evropě neboli monumentální pomník sovětského vůdce a jednoho z největších masových vrahů Josifa Vissarionoviče Stalina na pražské Letné neměl dlouhou historii, ale pestrá byla. Letos na Prvního máje by monstrum slavilo „narozeniny“.
Pomník zobrazoval Stalina s osmičlenným zástupem, proto mu Češi dali velice záhy velice vtipnou a přiléhavou přezdívku „fronta na maso“. Legendární Jan Werich jej zase nazval „tlačenicí“. Aby toho nebylo málo, tak samotné čtvrti Letná, kde pomník stál, přezdívali Pražané - pardon - „Záprdelí". Pro tehdejší režim byla tato pojmenování obřího díla, jehož autorem byl sochař Otakar Švec, zcela jistě nelichotivá.
70
Monumentální pomník za prvé na počest sovětského vůdce, za druhé na paměť osvobození Československa Rudou armádou a československo-sovětského přátelství byl odhalen před 70 lety.
Dvakrát 15,5
Obrovské, 15,5 metru vysoké, sousoší bylo postaveno na téměř stejně vysokém podstavci.
17 000
Těžko si to asi představíme, ale pomník vážil celkem 17 000 tun, nebo raději v kilogramech - 17 milionů. Ze strachu, aby se monstrum nesesunulo do Vltavy, vybudovali pod ním soudruzi rozlehlé železobetonové podzemí.
140 milionů
Jako dost drahý „špás“ musela stavba připadat i tehdejším soudruhům-investorům, protože přišla na 140 milionů tehdejších nových korun (po měnové reformě v roce 1953). Závratná suma je to i i na dnešní poměry, natož tenkrát.
7
Pokud bychom posuzovali životnost megapomníku podle monumentálnosti a ceny, tak by tady fronta na maso musela stát ještě v době zániku planety Země. Ale stalo se něco nevídaného. Počátkem 60. let minulého století se českoslovenští komunisté, vzhledem k historickému přehodnocení pohledu na Stalina, rozhodli svoji chloubu odstranit. Jako v manželství, sedmý rok rozhodne, a tak roku 1962 padl verdikt: pryč s ním!
4,5 milionu
Jelikož rozebrání tak obrovského komplexu by bylo taktéž nesmírně drahé, byl pomník od 6. listopadu postupně několik týdnů odstřelován. Přestože byly detonace slyšet po celé Praze, celá akce byla přísně střežena a fotografování přísně zakázáno. Likvidace si vyžádala 4,5 milionu korun.
Nová symbolika
Po odstranění monumentu zůstala na místě mohutná podsklepená terasa, na kterou byl v roce 1991 umístěn metronom, což je kinetická socha od českého sochaře Vratislava Karla Nováka. Metronom se stal symbolem novodobé historie a demokracie a je oblíbeným místem setkávání a fotografování. Místo, kde stál předražený komunistický „skvost“, je dnes oblíbeným centrem milovníků skateboardingu. Ale U Stalina se tu říká pořád...