Konec levným napodobeninám jídla, Češi konečně pochopili!

Konec levným napodobeninám jídla, Češi konečně pochopili!

Foto: Yotka / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V ČR se v posledních letech zrodil nový fenomén, který stále nabírá na popularitě. O co jde? Jedná se o jakýsi návrat ke kořenům. Lidé stále častěji upřednostňují produkty lokálních výrobců, stravují se kvalitními domácími produkty, roste zájem o tradiční řemesla.

Obsah článku
  1. Tradiční řemesla na vzestupu
  2. Ekologické bydlení i minimalismus

Stále více lidí se zajímá o to, co vlastně jedí. Jestli jde o prefabrikáty, produkty velkoobchodních řetězců, které jsou sice třeba levné, ale kolikrát postrádají byť základní výživové hodnoty. Kvalita některých potravin bývá někdy na pováženou. Lidé začínají kupovat jídlo od místních farmářů, kteří chovají zvířata tradičním způsobem, stejně tak produkují tradiční rostlinnou stravu. Daří se farmářským trhům, biopotravinám.

Mnozí zákazníci už prostě nechtějí levné napodobeniny jídla, které by se třeba v Německu ani nedostaly na regály obchodů. Chtějí kvalitní domácí výrobu. Chtějí si pochutnat na mase z tradičního chovu, jíst vajíčka slepic, jež nežijí v ubohých klecích, a konzumovat brambory a další plodiny, které nejsou geneticky modifikované a nerostou s podporou tun chemických hnojiv. I v dnešním přetechnizovaném, často odlidštěném, světě zkrátka u některých lidí převládá zdravý rozum a touha po zdravějším životním stylu. Lidé se snaží méně plýtvat, žít zkrátka zero waste způsobem. Existují různé aplikace typu Nesnězeno, kde si lidé objednávají produkty, kterým kupříkladu končí záruční lhůta, přesto jsou ještě normálně poživatelné, a místo aby se někde v marketu vyhodily, může si na nich někdo ještě pochutnat. Dá za to nižší cenu a jídlo se zbytečně nevyhodí.

Tradiční řemesla na vzestupu

Roste zájem i o tradiční řemesla. Říká se sice, že dnešní mladí chtějí všichni studovat vysokou školu a pak sedět někde v teple v kanceláři za počítačem, ale pravdou je, že se najdou i tací, kteří se chodí vyučit, aby mohli ovládat tradiční řemesla, jako jsou kovářství, truhlářství, sklářství či keramika. Populární začíná být například umělecké kovářství, které snoubí řemeslné dovednosti s uměleckými ambicemi. Mladí designéři čerpají inspiraci z tradičních folklorních motivů a vytvářejí produkty, které jsou s to oslovit i zahraniční zákazníky.

Ekologické bydlení i minimalismus

Důležitá pro Čechy začíná být i udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí. Ne, není to to stejné jako to, co dělají ekoaktivisté a ekoteroristé. Netřeba si tyto pochybné, pomýlené aktivity plést se snahou například žít v udržitelném, ekologickém bydlení v souladu s přírodou. Pasivní domy, komunitní zahrady a sdílené prostory jsou trendem, který je dobré podporovat. Stojí za tím určité uvědomění. Dalším důležitým prvkem se stává minimalismus. Lidé se zbavují zbytečností, už se tolik nekramaří. Někteří se snaží vlastnit co nejméně věcí a spíše si užívat život a sbírat zážitky. Zaměřují se na kvalitu namísto kvantity. Tento přístup je nejen ekonomický, ale také může přispívat k větší duševní pohodě. Doufejme, že tyto a podobné trendy u nás budou zůstávat a spíše se rozšiřovat. Snad nejde jen o něco přechodného, co bude brzy zase převálcováno čistým konzumem a materialismem.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama