Neuvěříte, kolik různých značek piva se v Česku vaří. Patříme mezi pivní velmoc

Neuvěříte, kolik různých značek piva se v Česku vaří. Patříme mezi pivní velmoc

Foto: VadimVasenin / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Češi a pivo. Nekonečná láska, nebo ustupující trend? I přes jistý pokles poptávky po alkoholu jsme stále jedni z nejlepších v konzumaci piva. Co říkají statistiky a kolik je u nás vlastně různých značek tohoto nápoje?

Obsah článku
  1. Spotřeba v poslední době klesá
  2. Nejlepší piva České republikyKategorie "světlý ležák
  3. Kategorie "ležák"
  4. Kategorie "jedenáctka"
  5. Kategorie  "desítka"

Zhruba třicet let jsme vládli žebříčkům a vypili nejvíce piva na světě v přepočtu na osobu. V současnosti se nad těmito rekordy začíná smrákat, přesto ale stále patříme mezi pivařské velmoci.

Historie piva je ostatně bohatá, dnešní pivařskou velmoc začali budovat už naši předci v 10. století. Nejdříve byla výsadou kněžích a mnichů. První zmínky tak pochází z Břevnovského kláštera. Například Plzeňský pivovar tak, jak ho známe, začal fungovat výrazně později. Piva tohoto typu vznikala především v 19. století, kdy se zlepšily možnosti obchodu a dopravy. V Plzni v roce 1842 vyvinuli vlastní techniku sušení sladu nepřímým teplem. Výsledkem tak bylo výborné a svěží pivo, kterým se začaly inspirovat i další pivovary.

Pití piva je u nás také národní kultura. Není to jen slovní obrat, konstatovalo to Ministerstvo kultury, které pivo nechalo zařadit dokonce na seznam UNESCO.

„Jsme hrdí na to, že se právě kultura spojená s pivem stává součástí nehmotného kulturního dědictví České republiky. Zápis nám nyní pomůže tuto mimořádně unikátní kulturu dále udržovat, chránit a rozvíjet,“ řekl výkonný ředitel svazu pivovarů a sladoven Tomáš Slunečko.

Spotřeba v poslední době klesá

Data Českého svazu pivovarů a sladoven hovoří jasně, spotřeba piva u nás v poslední době klesá. Promluvila do ní pokračující ekonomická nejistota a zdražování, v restauračních zařízeních bohužel vidíme zdražování celkem pravidelně. Někteří z nás omezili počet návštěv hospod či nákupů piv, jiní zase vypité množství v rámci večera. Podle dat Českého statistického úřadu byla loni spotřeba piva nejnižší v řadě srovnání od roku 1989. Tehdy byla 151 litrů na osobu, v 90. letech na chvíli vyskočila i nad 160 litrů. Pokud se zaměříme na nové tisíciletí, tak ještě v roce 2009 dosahoval tento údaj 153 litrů, v posledních letech ale vidíme pokles. Například v roce 2021 byla spotřeba piva na obyvatele "jen" 129 litrů.

Podle ředitele svazu pivovarnictví je vidět jistý odklon směrem k nealkoholických pivům. V tomto segmentu je ostatně vidět progres a při pohledu do regálů obchodů můžeme často zaznamenat pivní nealkoholické novinky. Mění se tak návyky spotřebitelů, kteří často sahají i na míchané koktejly na bázi piva. I přesto ale stále patříme mezi pivní velmoci, náš trh produkuje dokonce více než 550 různých značek tohoto lahodného moku!

Nejlepší piva České republikyKategorie "světlý ležák

Žebříček nejlepších piv a pivovarů v roce 2024 mnohé překvapil, nezúčastnila se jej totiž naše nejznámější pivní značka, klasická "Plzeň". Podle vyjádření pivovaru bylo cílem nechat prostor ostatním značkám, přesto v kategorii ležáků zvítězil plzeňský hořký Radegast. Celkové pořadí uvádíme níže:

Kategorie "ležák"

1. místo: Radegast Ryze hořká 12
2. místo: Samson 12
3. místo: Braník ležák
4. místo: Klíč 12 (Pivovar Cvikov)

Kategorie "jedenáctka"

1. místo: Primátor 11 ležák
2. místo: Velkopopovický Kozel 11
3. místo: Ratar (Radegast)

Kategorie  "desítka"

1. místo: Zubr Gold
2. místo: Rebel Brodská 10
3. místo: Primátor Antonín

 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama