Surovina, která se tváří jako zdravá, zvyšuje riziko infarktu o 45 %. Často se přidává i do dětských jídel
Některé suroviny přírodního původu se jeví jako zdravé, ale není tomu tak. Jedna z těchto surovin se běžně přidává do různých jídel, a to dokonce do dětských kaší. O jakou surovinu jde a co může způsobit?
Kukuřice a pšenice proměněné v tichého zabijáka
Kukuřici považujeme za chutnou potravinu, která v zásadě nemá žádné nežádoucí účinky na lidské zdraví. Avšak surovina vyráběná z kukuřičného škrobu s názvem fruktózovo – glukózový sirup (FGS) má při nadměrné konzumaci negativní dopad na mnoho orgánů. Kromě kukuřice se tento sirup vyrábí také z pšeničného škrobu. Následně se používá jako sladidlo v potravinách, které jsou prezentovány jako zdravé – müsli tyčinky, jogurty a dětské příkrmy.
Na škodlivost FGS upozorňují přední vědci z celého světa, například Dr. Richard J. Johnson, nefrolog z Coloradské univerzity:
Nadměrná konzumace fruktózy je spojena se zvýšeným rizikem hypertenze, obezity a metabolického syndromu.
Kde všude najdete sladidlo, které zabíjí?
Přírodní původ fruktózovo – glukózového sirupu neznamená, že toto sladidlo můžete konzumovat bez obav o zdraví. Jeho nadměrná konzumace zvyšuje riziko metabolického syndromu a infarktu. Na které potraviny byste si měli dávat pozor?
FGS najdete v obchodech v potravinách, které patří mezi sladké. FGS jako sladidlo je oblíbené pro jeho nízkou cenu a vysokou schopnost osladit vyráběné produkty. Objevíte ho ve složení potravin, které jistě i vy často kupujete - slazené nápoje, omáčky, sladké pečivo, jogurty a dětské kaše. Identifikace FGS v těchto potravinách je velmi problematická, protože výrobci skrývají použití sladidla pod různými názvy.
Podle portálu NUTRIADAPT je FGS mnohem více nebezpečný, než si myslíme. Studie naznačují, že se vyrábí hlavně z geneticky modifikované kukuřice. Tento fakt znamená, že sladidlo přispívá nejen ke zvýšenému ukládání tuku mezi orgány, ale také k srdečně-cévním onemocněním. Kromě těchto hrozeb stojí nadměrná konzumace FGS za zvyšováním kyseliny močové v krvi a vznikem diabetu druhého typu.
Dr. Robert H. Lustig, endokrinolog z Kalifornské univerzity v San Francisku, varuje:
Fruktóza je alkohol bez opojení. Stejně jako alkohol je fruktóza metabolizována v játrech a může způsobit ztučnění jater (steatóza), inzulinovou rezistenci a obezitu.

Jak se chránit vůči nebezpečným složkám v potravinách?
Abyste minimalizovali rizika spojená s použitím umělých sladidel a modifikovaných potravin, řiďte se našimi tipy:
- Čtěte etikety na potravinách: Při nákupu věnujte pozornost složení výrobků a vyhněte se produktům s obsahem FGS.
- Nekupujte zpracované potraviny: Abyste si byli jisti, že potraviny neobsahují FGS, nekupujte zpracované výrobky. Čerstvé potraviny jsou nejen zdravé, ale také chutnější.
Riziku infarktu a jiných nebezpečných onemocnění se vyhnete i díky vyvážené stravě. Ovoce, zelenina, bílé maso, ryby a vláknina by měly tvořit základ vašeho jídelníčku. Pokud k takové stravě přidáte také pravidelnou fyzickou aktivitu, zlepší se vaše fyzické i psychické zdraví. Nenechte se oklamat chutí ani tvrzením výrobců, že fruktózovo - glukózový sirup je neškodné sladidlo. Buďte obezřetní při výběru potravin a dávejte přednost kvalitě před kvantitou.