Test z pravopisu: Uhodněte, kde patří y/i. Chytáky jako ze školy
Bez psaní se naštěstí stále neobejdeme. Možná vaše dítko školou povinné zápasí s pravidly českého pravopisu, kde se píše měkké i a kde tvrdé y.
Diktáty na základní škole
Diktáty na základní škole v rámci českého jazyka byly pro mnohé strašákem. Není divu, protože u diktátu jste se museli stoprocentně koncentrovat. Museli jste pochopit smysl věty, sluchem si utřídit základní skladební dvojici a podle toho si odvodit správnou variantu i nebo y.
Doplňovačky
Doplňovačky, ve kterých je psaný text a vašim úkolem je pouze doplnit některé gramatické jevy, jsou pro úspěšné zvládnutí daleko méně náročné než diktát.
Jak se rozhodnout pro měkké či tvrdé i?
Pejsek s kočičkou šli na to od lesa. Kočička radila pejskovi: „Já píšu všechno ponejvíce s měkkým i,“ řekla kočka, „ono se mně měkké i zdá jemnější.“
Kam patří tvdé y? Vyjmenovaná slova
Jednou z oblastí, kam patří tvrdé y, jsou vyjmenovaná slova. Jistě znáte po BFLMPSVZ. Po B: být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, nábytek, dobytek, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, babyka a slova příbuzná.
Vzory podstatných jmen
Jste si vždy jistí, zda se podstatné jméno rodu mužského skloňuje podle vzoru hrad nebo pán či předseda nebo soudce? Víte, jak je to s podstatnými jmény rodu ženského, kdy se skloňují podle vzoru žena a kdy píseň? Nebo ve středním rodě, kde je to moře a kdy kuře?
Důležitá je také shoda. Shoda podmětu s přísudkem, která ovlivňuje psaní správného i nebo y na konci sloves.
Kvíz