Zjistěte tajemství hradu a zámku v Bečově nad Teplou: Tajemné skvrny od krve, které jsou opředeny legendami

Zjistěte tajemství hradu a zámku v Bečově nad Teplou: Tajemné skvrny od krve, které jsou opředeny legendami

Foto: Dziurek / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Česko je doslova protkané hrady, zámky a nádhernými přírodními úkazy. Tato unikátní česká památka vás překvapí nejen svými poklady, ale také dosud neobjasněnou záhadou opředenou legendami.

Obsah článku
  1. Plány na konzervaci 
  2. Záhada, která dosud není vysvětlena
  3. Bečovské poklady
  4. Stůl Adolfa Hitlera

Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou je velmi zajímavý. Jedni z jeho majitelů se totiž rozhodli, že nebudou svůj hrad využívat k původním účelům a vystaví si vedle něho krásný zámek. Původní stavba pak sloužila jako sklad a sýpka. To je také jeden z důvodů proč není původní hrad přístupný v rámci prohlídek pro veřejnost. Ve článku nabízíme odkaz na unikátní video, kde dostal autor jedinečnou možnost interier historických prostor natoči. Vysvětluje také snahu a neúspěchy účedníků při schvalování peněžních prostředků na konzervaci hradu.

Plány na konzervaci 

Původní kulisy bečovského monumentu nejsou určeny k restaurování, ale právě ke konzervaci. Tento postup spočívá především v technickém zlepšení památky při zachování maximální autentičnosti. Není tak obvyklý, ale historicky k němu určitě mají své důvody. Proces schvalování se ale dodnes nepodařilo dokončit, památka je tak nepřístupná a nadále čeká na své první návštěvníky.

Záhada, která dosud není vysvětlena

Autor videa, které vám výše prezentujeme, se zaměřuje spíše na popis historie a objevených pokladů. Tento státní hrad a zámek ale ukrývá záhadu, kterou dosud nikdo nerozluštil. Jedná se o tajemné skvrny od krve, které jsou opředeny legendami.

V dobách, kdy hrad vlastnil pan Kašpar Pluh z Rabštejna, se zde často konaly bujaré večírky, slavnosti, plesy a turnaje. Právě jeden takový se stal místnímu majiteli málem osudný. V souboji byl nabodnut na dlouhý dřevěný bodec a začal velmi silně krvácet. Krůpěje smáčely hradní nádvoří a přihlížející se obávali nejhoršího. Kašpar Pluh se naštěstí ze zranění uzdravil, záhadné skvrny se zde údajně objevují dodnes a to vždy na výročí onoho klání.

V útrobách hradu by se mělo nacházet další unikum, měla by se zde nacházet vzácné umělecké poracelánové dílo původem z Číny, třeba se jeho objevu ještě dočkáme. Záhada jeho ukrytí tak i nadále zůstává neobjevena.

Bečovské poklady

Kromě nejznámějšího pokladu, relikviáře svatého Maura, se objevila i velká sbírka omšelých lahví. Jak uvádí autor videa, tak regule Národního památkového úřadu dlouho bráníly stanovení reálné hodnoty těchto vín. Místní kastelán jednoduše nemohl ryskovat že zaplatí ze státních peněz výzkum, který nic neobjeví. Po pozvání renomovaného someliéra ale bylo ze zaprášených lahví zjištěno, že se jedná o největší vinný poklad na našem území. Jeho hodnota dosahuje několika stovek milionů korun.

Stůl Adolfa Hitlera

Úředníci Národního památkové ústavu po určitou dobu sedávali u stolu, o jehož historii zkutečně nic nevěděli. Byl to původně stůl nacistického vůdce a byl z Německa odvezen v roce 1944. Řízením osudu se dostal do pražského Černínského paláce, údajně na něm byla podepsána i Mnichovská dohoda. Právě tento stůl se v útrobách hradu nachází.

Bečovský hrad je opravdové unikum, jedná se o památku, do které nebylo stovky let zasahováno. Kombinuje tak původní prostory se stopou zemědělského a skladovacího využití. O jeho další budoucnosti se prozatím můžeme jenom dohadovat, za návštěvu ale určitě stojí zmiňovaný krásný zámek. i nádherný Relikviář sv. Maura.

Reklama
Reklama